Evde En Kolayından Mozaik Pasta tarifi  Buzluğa Atınca Aylarca Bozulmuyor

Evde En Kolayından Mozaik Pasta tarifi Buzluğa Atınca Aylarca Bozulmuyor

Kafelerde kapış kapış satılan nefis mozaik pasta aslında evde yapılabilecekkadar kolay. Sadece biraz petibör bisküvi ve sos isteyen bu pastanın üçgen görüntüsü ve mozaik yapısı kimseyi korkutmasın...

Mozail pastanın aslında mevcutta basit bir tarifi yok çünkü zaten oldukça basit bir tarifi var. İçerisinde nefis tereyağı olan mozaik pasta buzlukta aylarca muhafaza edilebiliyor.

Basit Mozaik Pasta Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

Nefis mozaik pasta için çok fazla malzeme kullanmaya da gerek yok. Özel sosu ile beraber biraz petibör bisküvi yeterli olacaktır.

Tarifimiz için yüz gram kadar tereyağı gerekecek. Yani yedi yemek kaşığı kadar tereyağı kullanacağız. İki yüz mililitre süt de bir su bardağı dolusu süte tekabül ediyor. Üç yemek kaşığı oranında kakao ile beraber dört yemek kaşığı pudra şekeri lazım olacak. Ancak evinizde pudra şekeri yoksa ü yemek kaşığı kadar toz şeker kullanabilirsiniz. İki paket de sütlü petibör bisküvi yeterli olacaktır.

Tadını biraz daha yoğunlaştırmak adına bitter çikolata da eriterek katabilirsiniz.

Basit Mozaik Pasta Tarifi Nasıl Yapılır?

İlk adımda yedi yemek kaşığı tereyağını sos tenceresine aktaralım ve ocağa koyup güzelce eritelim. Yanmaması için kontrol ederek işimize devam edelim.

Yoğurma kabının içerisine pudra şekerini ekleyelim. Ardından tereyağı tamamen eriyince kabın içerisine ve şekerlerin üzerine ekleyelim. Oda sıcaklığındaki ya da biraz ılımış sütü de tereyağından hemen sonra karıştırma kabına boşaltalım. Kakaoyu da döktükten sonra çırpma teli ile pürüzsüz hale gelene kadar çırpalım. Üzerine de bisküvileri kıralım. Ancak kırarken fazla un haline getirmemeye dikkat edelim. Dörde bölmek bile yeterli olacaktır.

Spatulamızı alalın ve bisküvileri kırmadan nazik bir şekilde malzemeyi karıştıralım. Kalıbın içerisini streç filmle kaplayalım ve üzerine malzemeyi boşaltalım. Kapattıktan sonra istediğiniz şekli verebilirsiniz ancak oda sıcaklığına gelmesine dikkat edelim ki ne buharlansın ne de elimizi yaksın. Ardından buzdolabının buzluğuna alalım. Dört saatte hazır olacaktır. Dilimleyerek servis edebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler