Evde Kızartma Yaparken Patates kızartmasını daha  çıtır hale getirmek için altın tüyo

Evde Kızartma Yaparken Patates kızartmasını daha çıtır hale getirmek için altın tüyo

Patates kızartması Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Ancak çıtır yapmayı herkes beceremez! Şimdi patates kızartmasını çıtır yapmanın sırrını vereceğiz

Çıtır çıtır patates kızartması yapmak artık hayal deseydim ne derdiniz! Değil işte.. Formülü paylaşmaya başladım bile.. Keyifli okumalar

Patates kızartmasını ailecek çok severiz. Ancak çocuklarım illa çıtır olmasını istiyor. Yaparken kullandığım bazı formüller var.

Ancak bir çoğu pek işe yaramadı açıkçası.

İnternette 1 sene önce dolaşırken bir haber dikkatimi çekmişti. patates kızartmasıyla ilgili. O haberi aradım taradım buldum.

Çünkü komşum istemişti. Nasıl çıtır yapıyorsun diye..

Anlatıyorum anlamıyor :))) Bende haberi gösterdim... Ve baktım hala haberi olmayanlar var paylaşmaya karar verdim bende sizlerle.

İşte patates kızartmasını çıtır çıtır hale çevirmenin yolları:

Mynet'te yer alan habere göre köftenin veya etin yanına en fazla uyum sağlayan yiyeceklerden birinin de patates olduğu biliniyor. Gastronomi uzmanları, her yemekte olduğu gibi patates hazırlarken de belli püf noktalar olduğunu belirtiyor. İşte patates kızartmasını restoranlardaki gibi çıtır hale getirmenin yolları... 


Bir kilo patatesi kızartmalık olacak şekilde dilimleyin. Geniş ve derin bir kaseye su doldurun.


Suyun içine doğradığınız patatesleri koyun. Suyun içine 3 su bardağı turşu suyu ekleyin.


Bir gece boyunca patatesleri bu şekilde buzdolabında bekletin. Ertesi gün suyunu süzün. Kağıt havluyla patatesleri kurulayın. Bol kızgın yağda kızartın. Afiyet olsun.


4 YEMEK KAŞIĞI SU  


Tencereye haşlama suyunu ilave edin ve içine 4 yemek kaşığı turşu suyu koyun. İçine haşlanacak patatesleri de ekleyin ve kaynamaya bırakın. Patatesler haşlandıktan sonra inanılmaz güzel bir aroma kazanacaklar. Ortaya çıkan bu lezzet misafirlerinizin başını döndürecek. 

Kaynak: MYNET - ULUSALPOST

İlgili Haberler
En Yeniler