Evde patlıcan közlemek çok basitmiş Üstelik saniyeler içerisinde soyabilirsiniz evde Közlenmiş Patlıcan tarifi.

Patlıcan közlemeyi artık yalnızca köz ateşi olan yerden veya marketlerden almak zorunda değildiniz. Vereceğimiz tariflerle ocak veya fırında da patlıcan közleme yapabilirsiniz...

Evde patlıcan közlemek çok basitmiş Üstelik saniyeler içerisinde soyabilirsiniz evde Közlenmiş Patlıcan tarifi.
Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2021 04:12

Özellikle kalp sağlığına iyi geldiği bilinen patlıcanın közlemesi kahvaltıda, salatada, yemekte kısacası her kurulan sofrada yer alıyor. Peki evde patlıcan nasıl közlenir?

Evinizde patlıcanı közlemek istiyorsanız fırın veya ocak olarak iki farklı seçeneğiniz var.

Ocakta közlenmiş patlıcan

Ocakta patlıcan közlemek isterseniz, öncelikle patlıcanları temizlenmesi için yıkayın. İyice su bırakmadan kuruladığınız patlıcanlara kuru bir çatal yardımıyla minik minik delin. Eğer ıslak bir halde bırakırsanız patlıcan kabuklarını soyamazsınız.

Ocağa yerleştirdiğiniz sacın üzerine patlıcanları dizin. Ocaktaki ateşi harlı olacak şekilde açın. Elinizi yakmamak için maşa ile patlıcanları döndürerek közleyin.

Fırında közlenmiş patlıcan

Eğer tercihinizi fırından yana kullanırsanız, öncelikle kullanacağınız tepsiye yağlı bir kâğıt serin. Böylelikle patlıcanları hazırladıktan sonra temizliği kolaylaştırabilirsiniz.

Patlıcanların iyi közlenmesini istiyorsanız yine kuru bir çatalla minik delikler açın ve patlıcanları fırına verin. Fırından çıkardığınız patlıcanları henüz sıcak iken poşete geçirirseniz kabuklarını daha rahat soyabilirsiniz.

Közlenmiş patlıcanı nasıl daha kolay soyarsınız?

Közlediğiniz patlıcanları alın. Patlıcanların iki katı uzunluğunda streç filmler keserek doğrama tahtasına yerleştirin. Patlıcanı streçe sıkıca sarıp sapını kesin. Streçlenen patlıcanı dipten yukarı doğru olacak şekilde sıkın. Bu itme işlemi, aynı tüp çikolata yer gibi gerçekleştirin, bu sayede patlıcan tertemiz bir şekilde kabuğundan ayrılacaktır. Afiyet olsun.