Evde Patlıcan ve Patates Kızartma Yaparken Yağ Çekmemesi için altın tüyo

Evde Patlıcan ve Patates Kızartma Yaparken Yağ Çekmemesi için altın tüyo

Patlıcan kızartma Türk mutfağının en sevilen kızartma yemeklerinden biridir. İster patates ister patlıcan kızartın bu tarifle yaparsanız asla yağ çekmiyor

Kızartma en sevdiğimiz yemekler arasında yer alır. Tek sorun ise yağ çekmesidir. Şimdi sizlerle yağ çekmemesi için kendi uyguladığım yöntemleri paylaşacağım.

Bu yöntemler sayesinde yaptığınız kızartma çok daha lezzetli olacak.

Bilgileri kendinize saklamayın arkadaşlarınızla da mutlaka paylaşın.

Afiyetler olsun

Patlıcanın en lezzetli hallerinden biri de kızartılmış halidir. Ancak kızartma yaparken hem çok koktuğu hem yağ çektiği hem de etrafa çok fazla yağ sıçradığı için yapmaktan çekiniriz. Yemesi oldukça keyifli olan bu lezzeti kızartmaktan artık çekinmeyeceksiniz. Size önereceğimiz yöntemlerle artık kızartma yapmak eziyet olmaktan çıkacak. Patlıcanların yağ çekmemesi için bakın neler yapmak gerekiyor.

Kokusuz Kızartmanın Püf Noktası:

  • Kızartma yaparken, kızartma yaptığınız tava ya da tencerenin ağzına temiz bir kağıt ya da kızartmanın sıçramaması için üretilen metallerden kapayın. kızartmayı alacağınız zaman açın ve bu şekilde kızartmanızı alın. Deneyin ve hem etrafa yağ sıçramadığını hem de kokunun minimuma indiğini göreceksiniz. Tencerenin ya da tavanın kapağını kapatmayın çünkü buharı içinde kaldığında malzemeniz kızarmayacak sadece haşlanacaktır. 
  • Kızartmayı, fırında yapın. Son dönemlerde kızartma kokusu ile uğraşmak istemeyenlerin en sık tercih ettiği yöntem olan fırında kızartma işlemi oldukça lezzetli oluyor. Hem de daha sağlıklı. Malzemeleri doğrayıp az bir yağla harmanlayın ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin. Ardından fırında kızarana kadar tutun. 

Yağ Çekmeyen Kızartmanın Püf Noktası:

  • patlıcanları doğrayın ve 10 dk tuzlu suda bekletin hem acısı çıkacak hem de yağ çekmeyecektir.
  • Kızartma yapacağınız 1 çay kaşığı sirke dökün ve patlıcanlarınızın yağ çekmeden nasıl kızardığını görün.
  • Patlıcanları alacağınız tabağın içine yağlı kağıt koyun bu sayede fazlası gitmiş olacak.
  • Patlıcanları karnıyarıklık kızartacaksanız başını koparmayın ve yağda çok uzun süre tutmayın
  • Kızartma yapacağınız tencere ya da tavanın altı yüksek ateşte açık olmalı yoksa yağ çeker

İlgili Haberler
En Yeniler