Evde Poğaça Pişirirken Bu Püf Noktayı Sakın Atlamayınız Kıyır Kıyır Oluyor

Evde Poğaça Pişirirken Bu Püf Noktayı Sakın Atlamayınız Kıyır Kıyır Oluyor

Evde yapılan poğaçalar daha güvenilir olsa da pastanedekilere özlem duyuyor olabilirsiniz. Ancak aslında pastane poğaçasından da güzellerini pişirmek elinizde. Sadece bir kaç unsura dikkat ederek harika poğaçalar pişirin...

İyi mayalanmış, iyi yoğurulmuş ve iyi oranlanmış olan hamur, poğaçanın lezzetli olmasındaki en önemli üç unsurdur. Ancak hamurun iyi bir şekilde yoğurulmuş olmasını ya da mayalamadaki teknikleri bilmeden bunun ayırdını yapmak ancak piştikten sonra yerken mümkün oluyor. Vereceğimiz ipuçları yardımıyla evinizde pişirdiğiniz poğaçalar fırınlarda satılanlara bin basacak.

İlk adımda mayalanmanın püf noktalarından bahsedelim. Eğer kuru maya kullanacaksanız o zaman mutlaka ılık su ile bu mayayı açmanız gerekiyor. Ilık suya döktüğünüz mayanın üzerine bir tatlı kaşığı da şeker ekleyin. Şeker sayesinde maya kendisini daha hızlı aktive edecektir. 

Mayalanma süresi...

Diğer bir husus ise mayalanma süresi... Hamuru yoğurduktan sonra mayalanma süresini en az otuz dakika olarak belirlemek gerekiyor. Hamurunuzun üzerini nemli bir bezle kapattıktan sonra kırk beş dakikaya kadar bekletmeniz gerekiyor. Aksi halde iyi bir mayalanma gerçekleşmez.

Diğer bir mayalanma durumu da tepsiye poğaça hamurlarını dizdikten sonra başlıyor. Tepside biraz daha beklettiğiniz poğaçaların daha da şiştiğini göreceksiniz. Bu sayede poğaçalarınız çok daha iyi pişecektir.

İyi yoğurmak için...

Yoğurma esnasında ise İtalyanların taktiğini kullanın. Kaptaki karışım hamur haline geldiğinde tezgaha alın ve mermer tezgahta yoğurma işlemine devam edin. Hamuru alıp bir kısmını uzatın. Eğer kopma yaşanırsa hamurunuzun iyi yoğrulduğu anlamına gelir. Sağlama yapmak için de hamurunuza parmağınızla bastırın. Eğer oluşan delik kapanıyorsa, biraz daha yoğurmanız gerekmektedir. 

Malzemeler nasıl olmalı?

Kullanacağınız malzemelerin oranlarını iyi ayarlayın. Tarifte yazılanlar bazen tam olarak gerçeği yansıtmayabilir  bu nedenle hamurunuzun kıvamını kendiniz kontrol ederek eklemeler gerçekleştirin. Unu iki kez elekten geçirerek çok daha kolay ve yumuşak bir şekilde yoğurma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında malzemeleri sakın soğuk olarak eklemeyin. Ne katı yağı, ne sütü ne de yumurtayı oda sıcaklığına gelmeden kullanmayın. Diğer bir husus da margarindir. Margarin içerisinde su bulunmaktadır, sudan kurtulmak için ise tavaya koyarak eritin. Soğuyan margarini çatal ya da başka bir madde ile delip suyunu akıtıp öyle kullanın.

İlgili Haberler