Evde Rengarenk Çocukların Eğleneceği Oyun Hamurları Tarifi! Güvenle Oynasınlar Diye  Oyun Hamurunu Evde Kendiniz Yapın!

Evde Rengarenk Çocukların Eğleneceği Oyun Hamurları Tarifi! Güvenle Oynasınlar Diye Oyun Hamurunu Evde Kendiniz Yapın!

Bir dönemin ünlü oyuncaklarından olan oyun hamurlarını çocuklar hala çok seviyor. Oyun hamurlarının içerisinde ise çeşitli katkı ve boya maddelerinin yer alması nedeniyle ise ebeveynler bu tarz oyuncaklara karşı dikkatli olmalı..

Ebeveynler bugünlerde çok daha dikkatli. Çocuklarının oyuncaklarından giyeceklerine, yiyeceklerinden tüm ihtiyaçlarına kadar organik ve zarar vermeyen ürünleri tercih etmeye çalışıyorlar. Bu sebeple de çocukların özellikle oyuncaklarını sürekli olarak organik olarak bulmak da kolay olmuyor. Ömrü zaten kısa olan oyuncakların bir de pahalı olma durumları nedeniyle aileler de daha ucuza neler yapabiliriz diyerek başka fikirlere yöneliyor.

Çocuğunuzla hem kaliteli zaman geçirebileceğiniz hem de ikinizin birlikte çok eğlenerek oynayabileceği oyun hamurlarını evde yapmak çok kolay. Dışarıdan tonla para dökerek aldığınız oyun hamurlarındansa evde kendi gözünüzün önünde ürettiğiniz hamuru kullanmak çok daha sağlıklı olacaktır. Çeşit çeşit renkle yapabileceğiniz oyun hamuru için işte tarifimiz.

Oyun Hamuru İçin Gerekli Malzemeler 

Oyun hamuru yapmak için gerekli olan malzemeler üç su bardağı kadar un ve bir su bardağı da sudur. Ancak yapışmaması ve kıvamını alması için de iki kaşık sıvı yağ ile birlikte çeyrek su bardağı da tuz dökmek gerekir. Aslında pişirerek daha kaliteli bir hamur elde edebilirsiniz ancak zahmetiyle uğraşmak istemiyorsanız pişirmeden de oyun hamuru yapabilirsiniz.

Renklendirmek için mevcut ise gıda boyası kullanabilirsiniz. Ancak eğer yoksa ya da kullanmak istemiyorsanız farklı renkler için yine gıdaların yardımını alabilirsiniz. Sarı için zerdeçal tozu kullanılabilir. Kırmızı için ise pancar suyu çok etkili olacaktır. Yeşil renk için de ıspanak suyu kullanılabilir.

Nasıl yapacağız?

Çok basit, malzemeleri karıştırmak yeterli olacaktır. Pancar suyu gibi renk katıcıların da bölünerek eklenmesi ile birlikte hamurumuz hazır olur. Ancak hamur sert olur diye endişelendiyseniz yerine nişasta kullanabilirsiniz. Ya da daha farklı bir yöntem olarak kuruyan hamura biraz daha su ekleyerek açabilirsiniz.

Pişirilerek yapılan oyun hamuru

Pişirilerek yapılan hamur için ise aynı tarife bir de 2 su bardağı tartar kremi b eklenir. Ancak ilk adımda yapmamız gereken tuz ve unu karıştırmak. Ardından diğer malzemelerin karıştırılması ile hamur elde edilir. Hamuru da renklendirme için parçalara bölünür ve sonrasında gıda boyası ile sıvı yağı dökülür. Tavaya alınan hamur kısık ateşte ezilerek pişirilir. Sonrasında hamur ortada toplanmaya başlayınca tavadan ayrılarak soğumaya bırakılır.