​​​​​​​Evde Şampuan Bittiyse Endişelenmeye Gerek Yok! Mutfakta Gizlenen Doğal Şampuanlar!

​​​​​​​Evde Şampuan Bittiyse Endişelenmeye Gerek Yok! Mutfakta Gizlenen Doğal Şampuanlar!

Şampuan bittiyse markete gitmeye ya da banyo yapmaktan vazgeçmeye hiç gerek yok çünkü mutfağınızdan alacağınız bu besinler şampuana taş çıkarıyor. Saçınıza uygulayabileceğiniz doğal besinler...

Şampuan bittiyse ya da artık kimyasal içeriklerden bıktıysanız mutfağınızdan da saçlarınızı temizleyebileceğiniz bir şeyler bulabilirsiniz. İşte saçları besleyen şampuan etkili o besinler!

Kendinize bir güzel çay demledikten sonra demlikte kalan bir fincanı sakın dökmeyin. Duştayken saçlarınıza uygulayacağınız çay sayesinde saçlarınız da temizlenir. Saçların yapısını iyileştiren çay bir yandan da dökülmeye karşı savaşır.

Yumurta

Şampuan yoksa duşa girmeden bir kaseye yumurta kırın. Kaseyi alarak duşa girin ve ıslak saçınıza yumurtayı döküp iyice yedirdikten sonra üç dakika kadar bekletip soğuk su ile saçınızdan durulayın. Yumurta kirleri açığa çıkarmada etkili olduğu gibi saç dersindeki tüm kirleri de alıp götürecektir. Yumurta saçlara da çok faydalıdır bu nedenle saç kırana karşı da kullanıldığı bilinmektedir. 

Karbonat

Saçlarınıza karbonat ekleyerek de hem ölü derileri arındırır hem de kiri tamamen temizleyebilirsiniz. Doğal bir eksfoliyan olan karbonat her saç tipine de uygundur. Fazla yağı almasının yanında kireçle kaşıntıdan saçı arındıracaktır. 

Tarif için ise bir su bardağına bir yemek kaşık karbonat ekleyin. Şişeye aldığınız karışımı homojen olana dek çalkalayın. Islanmış saçınıza uyguladıktan sonra saç derinizi ovalayın. 

Limon

Limonu şampuanın alternatifi olarak  kullanabilirsiniz. Saçların pH ayarlayıcısı görevini üstlenen limon, içerdiği sitrik asit ile antimikrobiyal özellikler barındırır. Kepeklenmeyen saçlarda daha iyi etkisini gösteren limon suyunun bir yemek kaşığı kadarını iki su bardağına dökerek saçınıza uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin yetişmediği temizlik alanı var mıdır? Elma sirkesini bir çorba kaşığı kadar alarak bir su bardağı suya ekleyip ıslak saçınıza uygulayın. Duş sırasında saçları asitli yapısı ile arındıracak olan bu karışım, saçlarınızdaki mantar ya da maya oluşumuna karşı temizlik sağlar. Elma sirkesi bir yandan da saçların parlamasını sağalar. Saçların pH dengesini korumaya yardımcı olan elma sirkesi saç rengini de muhafaza eder.