Evde turşu yaparken dikkat edin. Eğer üstü böyle beyaz oluyorsa sakın yemeyiniz. Yerseniz...

Turşu yedikten sonra bu semptomları hissederseniz mutlaka hastaneye gidin...

Evde turşu yaparken dikkat edin. Eğer üstü böyle beyaz oluyorsa sakın yemeyiniz. Yerseniz...
Yayınlanma Tarihi : 20 Nisan 2021 11:00

Kışın yemeklerin yanında sıklıkla tükettiğimiz bağışıklık sistemini de güçlendirici bir etkiye sahip olan turşu hem sağlıklı hem de iştah açıcı özelliğe sahip.

Ancak turşu kurarken dikkat etmeniz gereken püf noktalar var. Öncelikle turşu kuracağınız malzemelerin çok iyi yıkanıp temizlenmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde sağlıklı bir besin tüketmek isterken zehirlenebilirsiniz.

Sağlıklı bir turşu nasıl yapılır?

Öncelikle turşu kurulacak malzemeler iyice yıkanmalı ve temizlendiğinden emin olunmalı.
Aksi halde vücut için zararlı bakteriler tuzlu ve asidik ortamda ölse dahi toksinlerden kaynaklanan besin zehirlenmeleri yaşanabilmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise vücut için faydalı bakteri ve küflerin çoğalıp etkin mayalanmanın sağlanabileceği tuz/su oranının yüzde 5-8 aralığında olmasıdır. Örneğin yüzde 7 oranında karışım hazırlanmak isteniyorsa 1 litre su için 70 gram tuz kullanılmalıdır. Sirke oranı ise yaklaşık yüzde 2,5-3 olarak ayarlanmalıdır. 

Turşu yedikten sonra bunlar oluyorsa dikkat!

Nadiren gelişen bir olaydır turşu zehirlenmesi ama benim başıma gelmez diye düşünmeyin. Turşu tükettikten sonra aşağıdaki belirtilerden birini hissederseniz mutlaka bir hastaneye gidin.

Toksin kaynaklı karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi klasik besin zehirlenmesi bulgular arasında. Tuz ya da sirke oranının doğru ayarlanmamasından dolayı turşularda yumuşama olabilmektedir. Turşunun yumuşaması küflerin çoğaldığının belirtisidir. Bu küfler bağışıklığı baskılanmış hastalarda mantar infeksiyonlarına neden olabilir. 

Belirtiler başladığında hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak eksik sıvı-elektrolit dengesinin tamamlanması gerekmektedir. Besin zehirlenmesinde bulantı-kusma olabilir ve kusma refleksi baskılanmaya çalışılmamalıdır. Destek tedavisi uygulanarak kusma ya da ishal ile kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması sağlanmaktadır. Ancak her hastada buna ihtiyaç olmayabilir. Ağızdan sıvı alımını artırarak da mevcut tabloyu düzeltebilecek tedavi yolu çizilebilir.

Turşunun Üst Kısmı Beyazladıysa Sakın Yemeyin!
Turşu suyunun üzerinde oluşan beyazlıklar küf tabakasıdır. Bu beyazlıklar sağlığa faydalı bakteri oranının bozulduğu anlamına gelmektedir. Turşu suyu üzerinde beyazlıklar oluştuğunda tüketmekten kaçınılmalıdır. 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.