Evde yaptığınız turşu zehirleyebilir. Üzeri böyle beyaz beyaz oluyorsa yemeyiniz çünkü..

Kışın yemek için bin bir emekle turşularınızı kurdunuz ve hazır olmasını bekliyorsunuz ancak suyunun üst kısmında beyaz bir tabaka oluştuysa bunu mutlaka yapmalısınız.

Evde yaptığınız turşu zehirleyebilir. Üzeri böyle beyaz beyaz oluyorsa yemeyiniz çünkü..
Yayınlanma Tarihi : 09 Nisan 2021 09:00

Kış sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan turşular.. Hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı. Yazın sonunda özenle seçilen malzemeler hazırlanarak turşular kurulur ve mayalanma işlemini tamamlayarak yenecek kıvama gelmesi beklenir. Ancak bazı zamanlarda turşuların üst kısmında beyaz pamukçuk şeklinde bir halka oluşur.

Bu tabaka kesinlikle tüketilmemeli ancak karıştırılarak turşu suyu içine temas etmesi de sağlanmamalıdır. Yapacağınız en doğru şey turşunun üst kısmından bir kaşık yardımı ile dağıtmadan bu tabakayı alıp atmaktır. Aslında bu tabakanın oluşması turşunuzun hava aldığı ve ağzının iyi kapanmadığı anlamına gelir. Hava alan turşu çok çabuk bozulur ve zehirlenmelere sebep olabilir. Bir diğer sebep ise turşunun tuz oranının doğru ayarlanamamış olmasıdır. Tuzu ayarlanamayan turşu kısa sürede içinde tüketilmezse yumuşar ve erir.

Doğru Turşu Kurma Yöntemi:

Malzemeler:

  • Biber, patlıcan, domates, salatalık, lahana, havuç, kelek gibi turşuluk sebzeler
  • Sirke
  • Su
  • Deniz veya kaya tuzu
  • Sarımsak

Yapılışı:

Turşu yaparken dikkat etmeniz gereken tuz, sirke ve su dengesini sağlamaktır. Suyunu güzel yaptığınız ve ağzını sıkı kapattığınız takdirde oldukça lezzetli bir turşu elde edebilirsiniz. Önce turşunun suyunu hazırlayarak başlayın. 1 litre suya 1 çay bardağı sirke, 2,5 yemek kaşığı turşu tuzu ekleyip iyice karıştırın. Sebzeleri cam bir kavanoza sıkıca basın, sarımsakların kabuğunu soyup kavanoza atın. Ardından suyunu ekleyin ve ağzını sıkıca kapatın. En geç 2 ay içerisinde turşunuz yenecek kıvama gelecektir.

Afiyet olsun..

İlgili Haberler