Evde Yaptığınız yoğurt tutmadıysa meğer bu yüzdenmiş. Taş gibi yoğurt mayalama için bu tarifi deneyiniz

Evde Yaptığınız yoğurt tutmadıysa meğer bu yüzdenmiş. Taş gibi yoğurt mayalama için bu tarifi deneyiniz

Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biridir yoğurt. Ve evde yapılanı çok daha sağlıklıdır. Evde taş gibi yoğurt yapmanın püf noktasını sizler için paylaştık...

Evimizde yaptığımız besinlerin yerini hiçbir şey tutmaz. Hem daha sağlıklı hem de daha güvenilir. Ancak evde yapılan yoğurt genelde sulanır ve satın aldığımız yoğurtlar gibi katı olmaz. Kısacası evde yoğurt yapmak tecrübe ister. 

Yoğurdun katı olması da hem sütle hem mayayla hem de oda sıcaklığıyla ilgilidir. Bunu tutturmak ise oldukça zor gibi gelse de gözünüz korkmasın. Size tam kıvamında taş gibi yoğurt yapmanın tarifini veriyoruz.

Mutfaklarımızda en çok tükettiğimiz ürünlerin başında yoğurt gelir. Oldukça faydalı olan bu besini artık siz de evlerinizde kolaylıkla yapabileceksiniz.

-Malzemeler

  • 3 litre süt
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı şeker

-Nasıl yapılır?

Oturduğunuz yörede taze inek sütü alma imkanınız varsa sizler için daha sağlıklı olacaktır. Bulamıyorsanız da güvenilir olduğunu düşündüğünüz markanın günlük cam şişe sütünü tercih edin.

Sütü önce kaynatın.Ardından serçe parmağınızı içine soktuğunuzda parmağınızı hafif yakacak kıvama gelene kadar bekleyin. İstenilen ısıya geldiyse artık mayalama işlemine geçebiliriz.

Mayalama işlemine geçmeden bebek battaniyesi boyutlarında kalın bir örtü ya da havluyu sütü sarmalamak için düz bir zemine serin. Cam kapları örtünün üzerine yerleştirin ve sütü bu kaplara alın.

Her litre süte 1 yemek kaşığı olacak şekilde maya olarak kullanacağımız yoğurdu bir kase içine alalım. İçine 1 yemek kaşığı şeker eklemek yoğurdu daha lezzetli hale getirecektir.

ardından sütümüzden kaseye biraz ekleyerek iyice özeyelim. karışımı sütümüzün içine dökerek karıştıralım. Etrafını iyice sarıp sarmalayın ama unutmayın yerinden oynatmamanız gerekiyor. 4 saat boyunca sabit durduktan sonra sardığınız ürünleri üstünden alın. Yoğurdu kapaksız bir şekilde buzdolabına koyup en az 2-3 saat bekletin. İnanılmaz lezzetli, yemekten çok büyük zevk alacağınız ev yoğurdumuz hazırdır.

İlgili Haberler