Evde yemek yaparken bu hataları yapmayın! İster çorba ister pilav ne olursa...

Evde yemek yaparken bu hataları yapmayın! İster çorba ister pilav ne olursa...

Yemek yaparken, özellikle de yeni bir tarif denerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü yapılan ufak bir hatada tüm yemek lezzetten yoksun kalabiliyor ve onca açlık sonucunca lezzetsiz bir yemek yemek moral bozucu olabiliyor. Bunu engellemek için ise...

Yemekleri daha güzel bir şekilde pişirebilmek ve mutfaktan hüsranla çıkmamak için bazı mutfak kurallarını iyi bilmek gerekiyor. Örneğin ilk adımda eğer bulduğunuz bir tariften yemek yapacaksınız mutlaka tarifi öncelikle baştan sona okumak olmalı. Tarif içerisinde elinizde olmayan bir alet ya da malzeme olabilir. Bu durum da yemeğin kötü olmasına yol açacaktır. 

Bıçakların çeşitlerini öğrenin

Bıçakların ne için kullanıldığını iyi bilin. Büyük etleri doğratacak olan bıçaklarla sarımsak doğrayacak olan bıçak elbette aynı olmayacaktır. Bu nedenle dilerseniz tüm boylara özel bıçaklar edinin ya da çok amaçlı bıçaklardan alın. Daha çok işinize yarayacaklardır. Set halinde bıçak alacaksanız dikkatli olun çünkü genelde bu bıçaklar körelmiş çıkıyor. Diğer yandan körelen bıçaklarınız için evinizde bir bıçak törpüsü bulundurun.

Kesme tahtasının önemi

Kesme tahtalarının da farklı boyutları mevcuttur. Eğer sevimli diye ufak tefek bir tane seçtiyseniz bununla yalnızca meyve doğrarken rahat edebilirsiniz. Sebzeler için büyük geniş bir doğrama tahtası doğru olacaktır. Ayrıca evinizde mutlaka iki tane kesme tahtası bulundurun ve birini sadece et için kullanın. Odundan yapılan kesme tahtalarını hızlıca yıkamaya ve çok fazla deterjan kullanmamaya devam edin. 

Bekletmek önemli

Hızlı bir şekilde yemek yapmayı herkes ister ancak her şeyin de bir zamanı vardır. Tencereyi ocağa koydunuz, üzerine hemen yağı ya da yiyecekleri dökmeyin. önce tencerenin kendinizi ısırmasını bekleyin. Sonrasında yapı ekleyin ve yağın da ısınmasını bekledikten sonra salça, bakliyat, et ya da sebzeleri ekleyin. Yoksa yiyecekler erken yağı çekecek ve tencereye yapışacaklardır.

Buzdolabından çıkardığınız gibi gıdaları hemen ocağa almayın. Özellikle etleri biraz dışarıda bekletmek gerekiyor. Etler ya da balık gibi gıdalar oda sıcaklığında en az on beş ya da yirmi dakika beklemeli.

En Yeniler