• BIST 101.089
  • Altın 258,582
  • Dolar 5,6853
  • Euro 6,3777
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 28 °C

Evdeki Çöpler, Kadınlara Mutfak Harcaması, Çocuklara Da Burs Oluyor

Evdeki Çöpler, Kadınlara Mutfak Harcaması, Çocuklara Da Burs Oluyor
Antalya'nın Muratpaşa Belediyesi, ambalaj atıklarının geri dönüşümüne destek konusunda "Çevreci Komşu Kart" uygulaması başlattı.

Antalya'nın Muratpaşa Belediyesi, ambalaj atıklarının geri dönüşümüne destek konusunda "Çevreci Komşu Kart" uygulaması başlattı. Atıkların yerinde ayrıştırılması ile ödül sistemi bakımından Türkiye'de bir ilk olan uygulamada, ev hanımları evdeki çöplerini ete, süte, ekmeğe, sinema biletine, hatta okuyan çocukları için bursa dahi dönüştürebilecek.

Türkiye'de ilk kez gerçekleştiren projeyle birlikte, evlerde kullanılmayan veya atıl durumdaki, plastik, cam, metal ve kağıt gibi atıklar, evlerden teslim alınarak geri dönüşüme kazandırılıyor. Sürdürülebilir çevre amacıyla, evlerde ayrıştırılan ambalaj atıkları, her hanede kadının adına hazırlanan, "Çevreci Komşu Kart'ta puana dönüşüyor. Yüklenen puanlarla anlaşmalı marketlerden alışveriş yapılabildiği gibi, sinema salonlarından bilet alınabiliyor ve hatta üniversite öğrencilerine burs dahi sağlanabiliyor.

"Atma, biriktir, kazanalım" dedik"

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda yapılan tanıtım toplantısına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, Muratpaşa Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tanıtım lansmanında konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, projenin ambalaj atıklarının yerinde ayrıştırılması ve ödül sistemiyle Türkiye ve dünyada ilk olduğunu belirterek, "Doğal kaynakların ve çevrenin korunması için geri kazanıma önem verilmesi gerekiyor. Biz de Muratpaşa Belediyesi olarak, Türkiye'nin geleceğine ve daha yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunma hedefiyle, komşularımıza "Atma, biriktir, kazanalım" dedik. Evlerdeki ambalaj atıklarını hanelerinde ayrıştıranlar için ödüllendirme sistemi kurduk. Uygulamaya başladıktan sonra fark ettik ki bunu dünyada ilk kez biz yapıyormuşuz. Dünyada çeşitli aparatlar dağıtarak bu işlemleri yapan belediyeler var ancak bir şehri topyekun ödüle bağlamaya kalkan sadece biz varmışız" dedi.

"Her türlü ambalaj atığı değerlendirilecek"

Uygulamada evlerdeki her türlü ambalaj atığının dönüşüm zincirinde değerlendirileceğini kaydeden Başkan Uysal, "Geri dönüşüm otomatıyla sadece içecek kutusu geri dönüşüme kazandırılabiliyor. Ama Çevreci Komşu kart ile otomatlardan farklı olarak yoğurt kasesi, şampuan, süt, deterjan kutusu, kuru gıda, market poşetleri, kavanozlar, salça ve konserve kutuları gibi tüm ambalajlar, eski gazete, defter, kitap gibi tüm geri dönüştürülebilir atıklar uygulama dahilinde. Hatta ileride kimyasal maddeleri de düşünüyoruz. Ancak onların uygulamaları biraz farklı çalışma gerektiriyor" diye konuştu.

Kart sadece kadınların adına çıkıyor

Projenin 11 ay önce pilot bölge olarak Memurevleri Mahallesi'nde başladığını aktaran Ümit Uysal, ilk ayda 8 bin 103 kullanıcıyla başladıkları projenin, çığ gibi büyüyerek 60 bin 31'e ulaştığına dikkat çekti. Kartların hanede bulunan kadın kullanıcılara verildiğini belirten Uysal, "11 ay içerisinde 624 bin 216 kilogram yerinde ayrıştırılmış ambalaj atıkları topladık. Çevreci Komşu Kartlara toplamda da 157 bin 210 TL'lik puan yükledik" dedi.

"Türkiye'nin tümünde uygulanırsa yıllık 2 milyar TL üzerinde kaynak yaratır"

Ambalaj atıklarının hanede ayrıştırılmasını sağlayarak, ekonomiye ve aile bütçesine destek olurken, aynı zamanda çöp toplama ve ayrıştırma maliyetinde düşüş, iş gücü, zaman ve yakıt tasarrufu sağlandığını belirten Başkan Uysal, "Yaklaşık 28 milyon ton atığın oluştuğu Türkiye'nin 81 ilinde bu proje uygulanması halinde toplam 6 milyon ton üzerinde, kağıt-karton, plastik, metal ve cam olmak üzere değerli atık kaynağında ayrıştırılıp geri dönüşüm zincirine, dolayısı ile ekonomiye kazandırılacaktır" diye konuştu. Bunun Türkiye ekonomisine 2 milyar TL'nin üzerinde ek kaynak sağlayacağını dile getiren Başkan Uysal, ortaya çıkan bu rakamın Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri, Kalkınma, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının 2017 yılı bütçesinden fazla olduğunu söyledi.

Sistemin işleyişi

Evlerde tüketimden kaynaklı ortaya çıkan ambalaj atıklarının ayrıştırılması ve sürdürülebilir bir atık yönetimi uygulamayı amaçlan Çevreci Komşu Kart projesinde ambalaj atıklarını kağıt, plastik, cam ve metal gibi niteliklerine göre ayırıp biriktiriyor. Biriktirilen atıklar her mahalleye belirlenen gün ve saatte gelen belediye görevlilerine teslim ediliyor. Ambalaj atıkların türüne göre tartarak kabul eden görevliler, teslim aldıkları atıkların puan karşılığını Çevreci Komşu Kart'ta POS cihazıyla yüklüyor. Yüklenen puanlar www.cevrecikomsukart.com web sitesinden de takip edilebiliyor.

Kartlara yüklenen puanlarla mahallerde anlaşmalı, her biri Antalya markası olan 15 marketten ekmek, süt, gazete, yumurta, deterjan gibi temel ihtiyaç maddeleriyle çocuklar için oyuncak, çikolata, kırtasiye benzeri temel ihtiyaçlar alınabiliyor. Çevreci Komşu Kart'ta bulunan puanlarla tütün, tütün mamulleri ve alkollü içecek alışverişi yapılamıyor. Aynı zamanda komşu puanlarla anlaşmalı bir sinema salonundan bilet alınabilirken puanlar Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı "Sosyal Yardım Fonu" aracılığıyla üniversite öğrencileri için sağlanan eğitim bursu için de kullanılabiliyor.

Evdeki Çöpler, Kadınlara Mutfak Harcaması, Çocuklara Da Burs Oluyor

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim