Evdeki Malzemelerle Hazırlanan Nefis Bir Karışık Börek Tarifi

Evdeki Malzemelerle Hazırlanan Nefis Bir Karışık Börek Tarifi

Canı börek çekenlere son dakika eve ne varsa kullanarak yapabilecekleri karışık malzemeleri börek tarifi! Evdeki malzemelerle hızlıca yapılan tariflerin en lezzetlisi olan börek tarifini her gün yemek isteyeceksiniz.

Evdeki malzemelerle hızlıca yapabileceğiniz nefis soslu börek tarifi yazımızda. Marketten bir koşu yufka alarak evde ne varsa kullanacağınız bu koca tepsi börek o kadar lezzetli ki piştikten beş dakika sonra bitecek!

Karışık Börek Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

On dakikada yapılan kırk beş dakika kadar bir sürede de pişe tarif için öncelikle altı tane yufka alalım. İçerisine üç yüz elli gram kadar beyaz peynir ya da yoksa lor peyniri ile yirmi dal kadar maydanoz kullanacağız.

Yarım litre süt, bir şişe maden suyu, iki su barağı kadar su ile iki tane yumurta da sos için gerekecek. Bir çay bardağı sıvıyağını da sosu için kullanacağız.

Karışık Börek Tarifi Nasıl Pişiriliyor?

Sosu hızlıca yapıp aradan çıkaralım. Derin bir kaba yumurtayı kıralım ve yağı da ekleyerek güzelce telle çırpalım. İyice karışan karışımın içerisine sodayı da boşaltalım. Sonrasında süt ve suyu da ekleyip iyice birbirine yedirelim.

Peynirleri ufalayalım ve maydanozumuzu da kıyıp peynirle karıştıralım. Peynir tuzsuz ise mutlaka tuz ekleyelim çünkü sonrasında şansımız olmayacak.

Bir yufkayı alalım ve biraz buruşturarak tepsinin bir yarısına yerleştirelim. Yanına da başka bir yufkayı aynı şekilde yerleştirelim. Sonrasında iç harç işçin hazırladığımız peynirin yarısını serpiştirelim. Ardından hazırlanan sosu da güzelce böreğe yedirelim. Soslanmamış bir yer kalmasın.

Sonrasında üzerine iki yufkayı daha parçalayıp her tarafı yeniden kapatalım. Kalan harcı da güzelce ve eşitçe dağıttıktan sonra iki yufkayı da ilk yufkalar gibi buruşturarak yarı yarıya tepsiye kapatalım. Kalan sosu da tepsiye eşit şekilde bölelim. 

Üzerine bir tepsi daha kapatıp böreğin hamurunu güzelce dinlendirelim. Yarım saat dinlenmesi yeterli olacaktır. Beş dakika öncesinden de fırını 180 dereceye ayarlayıp üstü kırmızı olana kadar böreği pişirelim. Piştikten sonra soğuması içi çıkaralım ve ılık halde yiyelim. Afiyet olsun.