Eve Yeni Bir Üye Gelecek Ama... Kedi ile Köpek Birbirlerine Nasıl Alıştırılmalı?

Eve Yeni Bir Üye Gelecek Ama... Kedi ile Köpek Birbirlerine Nasıl Alıştırılmalı?

Köpekli eve kedi ya da kedili eve köpek hiç fark etmez, bu iki ezeli düşmanı birbirine alıştırmak hiç kolay olmayacak. Ancak bu noktalara dikkat ederseniz hem eve gelecek yeni üye mutsuz olmayacak hem de ev sakini sakin olacaktır...

Köpekli ya da kedili eve farklı bir hayvan getirmek aslında bir noktada büyük bir hata olabilir. Çünkü bazı köpek ırklarının hiçbiri kedilerle anlaşamaz bu nedenle mutlaka evde yalnız kaldıklarında farklı odada kalmalılar ya da bir ara ya gelmemeliler. 

Bu ırkları alıştırmak çok zor...

Bu köpek ırkları ise genellikle avcı köpeklerle birlikte Jack Russel, Bull Terrier, Terrier ırkları, Rottweiler ve Boxer gibi köpeklerdir. Yan yana iken ise köpeklerin mutlaka tasmalarından tutulmaları gerekmektedir. Diğer yandan kediler de kendilerini rahat hissedecekleri ve güvence altına alabilecekleri taşıma kafeslerinin yakınında durmalıdırlar ki herhangi bir tedirginlik anında etrafa saldırmasın ya da kaçabileceği bir yer olduğu düşüncesi ile kendini rahat hissetsin. 

İkisi de yavruysa sorun yok

Küçük köpek ve küçük kedileri birbirlerine alıştırmak daha kolaydır. Yine yukarıdaki ırklarda dikkat edilmesi gereken bile bu hayvanlar henüz hormonları gelişmeden birbirlerini tanıyarak bir tehdit unsuru olmadıklarını anlayarak büyüyeceklerdir. Bu noktada büyüdüklerinde de herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak mutlaka kendi psikolojik sağlıkları için kısırlaştırılmalılardır. Özellikle iki cins de köpekse evde bir alfalık kavgası çıkabilir. Erkenden önlemek için kısırlaştırın.

Güvenli alan ve ödüller

Yukarıda da değindiğimiz gibi hayvanlara güvenilir alan bırakmak çok önemli. Köpeklerin tasmasından tutmak gerekiyor, kediler ise güvenilir alanlarının yanında olmalı. Birbirlerini her gördüklerinde ödül maması verilmeli, özellikle evin ilk sakinine. Bu şekilde kendisini şartlayacaktır. 

Eğer iki hayvan da yaşlıysa o zaman mutlaka karakter uyumunu sağlayın. Çünkü hantal ve yaşlı bir köpeğiniz varsa ya da sürekli uyumayı seven bir köpek ya da kediniz varsa ortalıkta deliler gibi koşturan yeni üyeyi pek sevmeyeceklerdir. Hatta bu durum uykudan uyandıkları için epey huzursuz olaylara yol açabilir. Zaten hangimiz uykudan uyandırıldığımızda sakin kalabiliriz ki?

Karakter uyumunun önemi

İki hareketli hayvanı evin altını üstüne getirebileceğinden şüpheleniyorsanız tekrar bir düşünün. Çünkü diğer türlüsü ile hiç anlaşamamaları daha kötü bir noktaya durumu götürebilir. Bu noktada hayvanlara iyi bir disiplin vermeyi ve köpeği mutlaka yapmaması gerektiği şeyler hakkında eğitin.

Oda değiştirin

Büyük buluşmadan önce mutlaka birbirlerinin eşyalarını koklatın. Koku tanıdık gelince tepki azalabilir. Hatta eve geldiğinde de ilk olarak farklı odalarda tutun ve saatte bir odalarının yerlerini değiştirin. Bu şekilde birbirlerine daha temkinli yaklaşacaklardır.