Evi olan herkesi ilgilendiren kötü haber ! Resmen Zam geldi herkes neye uğradığını şaşırdı

Evi olan herkesi ilgilendiren kötü haber ! Resmen Zam geldi herkes neye uğradığını şaşırdı

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren bir haber... Zorunlu deprem sigortası ücretlerine zam geldi. İşte zamlı fiyatlar...

Artık satın alınan tüm evlerde yıllık olarak deprem sigortasının yapılması şart. Zorunlu deprem sigortası kapsamında bir mesken için azami teminat bedeli ücretine zam geldi aynı zamanda betonarme ve diğer tarzda yapılarda hesaplanan metrekare bedeli de değişti.

Herkesin Yaptırması Zorunlu

Tüm ev ve işyeri sahiplerinin zorunlu yaptırması gereken deprem sigortası (DASK) ücretlerine zam geldi. 

Resmi Gazete'de yayımlanan zamlı tarifelere bir yenisi daha eklendi. 2021 yılı içerisinde ev ve iş yeri sahiplerinin zorunlu yaptırması gereken deprem sigortası yapı tarzı ayrımı yapılmadan 28 bin lira birden yükseltildi. 240 bin lira olan yapı tarzı teminat tutarı 268 bin liraya yükseltildi.

Betonarme yapılarda sigorta ücreti; esas metrekare bedeli 1134 liradan 1268 liraya diğer yapı türleri için de 782 liradan 874 liraya yükseldi.

DASK Nedir?

Hazine Müsteşarlığı'na bağlı olarak 1999 depremi sonrasında kurulan ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na devredilen sigorta biçimidir. Depremin ve deprem kaynaklı oluşan tüm hasarların karşılanmasını sağlayan ve olası bir depremde malınıza gelecek zararı karşılayan sistemdir.

Zorunlu deprem sigortası, temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar, yapının benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümlerini de teminat altına alıyor.

Karşılamadıkları ise;

enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgah ve işyeri masrafları gibi dolaylı gelişen masrafları karşılamaz.

İlgili Haberler