Evi olan herkesi ilgilendiren yeni karar! Artık eviniz böyleyse kiraya vermeniz yasak

Binlerce ev sahibini ilgilendiren gelişme. Bundan böyle evinizi isterseniz 100 TL'ye kadar düşürseniz bile kiraya veremeyeceksiniz. işte bilmeniz gerekenler

Evi olan herkesi ilgilendiren yeni karar! Artık eviniz böyleyse kiraya vermeniz yasak
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2021 06:00

Ev sahiplerini ilgilendiren yeni bir düzenlemeye gidildi. Binlerce ev sahibini ilgilendiren gelişmenin ayrıntıları sizler için derledik.

Depremde hasar gören binalarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karara göre, depremde hasar gören binalarda dairesi bulunan ev sahiplerinin kendi oturmadıkları evleri başkalarına kiraya verilmesi engellenecek.

Ülkemizde sıklıkla yaşanan depremlerin ardından vatandaşların can güvenliğini sağlamak amacıyla alınan bu karara göre; ev sahipleri hasarlı olan binalarda kendileri oturmayıp başkasına kiraya veriyorlar. Türkiye genelinde yapılacak olan hasar tespit çalışmalarının ardından ev sahiplerine, hasarların giderilmesi için zaman tanınacak. Bu süre zarfında hasar giderilmez ve bir başkasına kiraya verirlerse dairelere oturma engeli verilecek.

Hasarlı Binalar Kiraya Verilemeyecek

Ev sahibi olan herkesi ilgilendiren bir karar alındı. 2020 yılı boyunca ülkemizde sıklıkla yaşanan ve yıkıcı etkileri olan depremler sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yurttaşların can güvenliğini sağlamak amacıyla bir karar alındı.

Bu karara göre yaşanan depremlerde hasar görmüş olan binalarda dairesi bulunan ev sahipleri bu daireleri kiraya veremeyecek. Hasarlı olduğu tespit edilen ve ev sahiplerinin kendilerinin oturmayıp başkasına kiraya verdikleri daireler artık kiralanamayacak.

Yapılan incelemelerde sorunlu şeklinde rapor verilen binaların kiraya verilmesi kesinlikle yasaklandı. Hasarlı binalarda bulunan dairelerde kendileri oturmayıp başkalarına kiralayan ev sahiplerinin önü kesiliyor.

Türkiye'de bulunan tüm yapıların verilerinin toplanmaya başladığı bilgisi verilirken, Bu verilerin belirli aralıklarla kontrol edilecek ve yapıda bulunan hasar durumu giderilmeden kiraya verilen evlere oturum engeli getirilecek. Hasar gören binalarda bulunan aksaklıkların giderilmesi için ev sahiplerine belirli bir süre tanınacağı bilgisi verilirken, periyodik bir şekilde denetleneceği de belirtildi.

Bina Kimlik Sistemi Çözüm Sunacak

Ayrıca geçtiğimiz günlerde geliştirilen Bina Kimlik Sistemi (BKS) üzerinden binalar ile ilgili bilgi sahibi olabilecekler. Ev arayan kiracılar bu sistem üzerinden sadece tutmayı planladıkları daire hakkında değil semt hakkında da bilgi sahibi olabilecekler. Tutmayı planladıkları dairenin riskli olup olmadığı bilgisine ulaşılabilecekler.

Bu Bina Kimlik Sistemi sayesinde tutmayı planladıkları dairelerle ilgili tüm bilgilere ulaşan vatandaşların bu binalarda oturması da bu sayede engellenmiş olacak.