Evinizde Bundan Varsa Sakın Çöpe Atmayın! Kilosu 6-7 Bin Lira Ediyor...

Evinizde Bundan Varsa Sakın Çöpe Atmayın! Kilosu 6-7 Bin Lira Ediyor...

Düzce Üniversitesi'nin öncülüğünde yürütülen Bölgesel Kalkınma Odaklı Çalışmalar programında öyle bir şey fark edildi ki..

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin  (DAGEM) yaptığı çalışmalar neticesinde ilginç bir sonuca imza atıldı.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Çalışmalar programı kapsamında yapılan araştırma neticesinde bölge halkı tarafından çöpe atılan arı propolisinin  kilosu ile 6-7 bin lira gelir elde ediliyor. Arıların bal ile beraber ürettiği en kıymetli ürünlerinden biri olan ve kansere  meydan okuması ile bilinen bu ürün bölge halkına da tanıtıldı.

Arıcılık Üs Merkezi

Düzce'nin Yığılca ilçesine bağlı Hoşafoğlu bölgesinde yoğun olarak üretilen bal  ve propolis üzerinden bölge halkının gelir elde etmesi sağlanıyor.

Halk arasında arı zamkı olarak bilinen propolis, arılar tarafından kovanın ağzına böcek, mantar ve bakterileri önlemek amacı ile örülüyor. Aynı zamanda bal peteklerini onarmaya ve güçlendirmeye yarayan bu ürün şimdilerde bölge halkının da cebini güçlendirmeye yarıyor.

DAGEM projesi olarak tanıtılan propolis daha öncesinde bölge halkı tarafından bilinmiyor ve çöpe atılıyordu. Tanındıkça değerinin de farkına varılan ürünün kilosu eskiden 300-400 TL'den satılırken şimdilerde 6-7 bin liraya kadar çıkmış durumda. Özellikle pandemi döneminde insanların sağlıklı kalabilmek adına daha çok tüketmeye başladığı ürün değerini daha da katlamış durumda.

Propolisin Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Yaraların iyileşmesi ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır
  • C vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan propolis aynı zamanda kansere karşı da oldukça etkili
  • Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığınızı korumanıza yardımcıdır
  • Mikrop ve bakterilere karşı koruma kalkanı oluşturur..

İlgili Haberler