Evinizde dört mevsim bulundurmanız gereken 10 şifalı bitki beyni bile güçlendiriyorlar

Evinizde dört mevsim bulundurmanız gereken 10 şifalı bitki beyni bile güçlendiriyorlar

Doğadaki bitkiler insan vücuduna büyük faydalar sağlıyorlar. Özellikle çayının yapılıp içilmesi gereken bu bitkilerin faydalarını duyanların ağzı açıkta kalıyor. İşte her evde olması gereken şifa kaynağı on bitki...

Bu bitkilerin faydaları saymakla bitmiyor! Her derde deva olan bu on bitkiyi mutlaka evinizde bulundurun! 

Ihlamur ve zencefil

Nezle dendiğinde akla ilk gelen gıdalardan biri ıhlamur, diğeri ise zencefil. Ihlamur sakinleştirici özelliği ile stresli ve sinirli ruh haline karşı etki sağlarken, bir yandan da balgam gibi sıkıntılara çare oluyor. Kesilmeyen öksürükler için ıhlamurun yanında zencefilin de çok faydası vardır. Zencefil boğaz bölgesindeki ağrıları da hafifletirken bir yandan da bağışıklığı destekleyerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Diğer yandan zencefil ile beraber vücut ısısı artar, metabolizma hızlanır ve kilo vermek kolaylaşır. İştah açan özelliği ile faydalı bir bitki olan zencefil, çayı ile beraber bazı yiyeceklerin içerisinde de çok lezzetli bir şekilde kullanılabiliyor.

Çörekotu ile sarımsak

Çörekotu nefis poğaçaların böreklerin üzerinde çok lezzetli olsa da aslında salatalarda ya da çayı yapılarak tüketilmesi gereken bir gıdadır. Çörekotunu tüketerek vücudu antioksidan etkisi ile toksinlerden arındırmak mümkün. Diğer yandan kanı temizleyen çörekotu hem böbrekler hem de karaciğer sağlığı için faydalıdır.

Sarımsağın faydalarını bilmeyen yok, vücuttaki iltihabı kurutan sarımsak, bir yandan da doğal antibiyotik etkisi ile pek çok rahatsızlığa karşı koruma sağlayıp iyileşme sürecini hızlandırıyor. Stres gibi durumlara da iyi gelen sarımsak, kansere karşı da koruma sağlıyor.

Keçiboynuzu ve Alıcın

Çok kişi sevemese de keçiboynuzu bitkisi ister sade ister çayı isterse de pekmezi olsun astım gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağlıyor. Solunuma iyi gelen keçiboynuzu, kolesterolü de düşürüyor. Keçiboynuzu bitkisi cildin ve organların sağlığını da destekliyor.

Alıcın bitkisini daha önce duymadıysanız mutlaka aktardan edinin çünkü alıcın sayesinde kan dolaşımı sağlıklı bir hal alıyor, bu da beyin işlevlerine kadar etki ediyor. Hafızaya iyi gelen alıcın bitkisi, bir yandan da kalp krizi ve felce karşı koruma sağlamaya da yardımcı oluyor.

Işgın, Kudret Narı, Hünnap ve Çiriş otları

Işgın otu ve kudret narı da çok faydalı bitkiler arasında. Işgın otu özellikle iştah açtığı için kilo alamayanların mutlaka tüketmesi gereken bir bitki. Kudret narı ise mideyi rahatlatıyor ve egzama ile savaşıyor.

Çiriş otu ise iltihaplanmaları sarımsak gibi kurutarak daha hızlı bir iyileşme evresi sağlıyor. Bir yandan da saç dökülmelerine etki eden çiriş, emziren anneler için de faydalı. Hünnap bitkisi de B3 vitamini içererek sinir sistemini destekliyor ve kan dolaşımını da olumlu etkiliyor. 

En Yeniler