Evlerde Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike! Mutlaka Uzak Tutun!

Evlerde Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike! Mutlaka Uzak Tutun!

Çocukları bekleyen çok büyük tehlike. Her evde bulunuyor, fark edilmezse küçük çocukları yatağa düşürüyor! Ağır tedavi gerektiren tehlikeye karşı mutlaka önlem alın! Evde bulunan bu maddenin ne kadar zararlı olduğunu öğrenince...

Her evde bulunan piller küçük çocuklarınız için büyük tehlike oluşturuyor. Pilleri yalayan çocuklarda zehirlenme görülebiliyor, hatta ağır metal hastalığı yatalak hale getiriyor. 

Önceki günlerde rastladığım bir haberi görene kadar pillerin hastalık saçtığını bilmiyordum. Küçükken kendimi durduramadan kumanda pillerini, şarj başlıklarının demir kısımlarını ve kullanılmış ve bitmiş pilleri yaladığımı ve tadını çok sevdiğimi hatırlıyorum ancak büyük bir tehlikeden döndüğümü bu haberleri görene kadar fark edememiştim. Hatta ailem bile bu durumu yeni öğreniyor... Piller ağızlarına götüren çocuklarda "ağır metallerle temas ettikleri için yatalak" durumuna düştükleri pek çok haber mevcut. Küçük çocuklarda neyin zararlı olduğunu anlayacak bilinç olmadığı için mutlaka kontrollü ve bilinçli bir ebeveyn haline gelmek gerekiyor.

Yutulabilir boyuttalar...

Hürriyet'ten Gülçin Çavdarcı ve Selim Öztürk'ün haberine göre piller çocuklar için üç farklı tehlike oluşturuyor. İlk tehlike ise, çocukların bu pilleri yutma olasılığı. Kumandaların arkasında bulunan, kablosuz mouselarda yer alan ya da pek çok elektronik aletten kolaylıkla çıkabilen piller, her şeyi ağızlarına sokmaya çalışan çocuklar için büyük bir tehlike. Yutulması durumunda boğaza kaçması bir yana, vücudu zehirleyerek ölüme kadar götürebilmektedir.

Yanıklara yol açabiliyor

Diğer yandan bu pillerin içerisinde bulunan maddeler dışarı sızdığında ciltte büyük yanıklar ve hasarlara sebep olmaktadır. Özellikle dişleri kaşınan çocuklar da bu nedenle büyük tehlikede.

En büyük tehlike...

Üçüncü tehlike ise pillerle uzun süre temas halinde ağır metal zehirlenmelerinin meydana gelme riskidir. Uzun süre temas halinde piller ani zehirlenme ya da birikim edeniyle toksik etki oluştuğunda cilt, ağız veya solunum yoluyla vücuda girebilmekte, bu da psikolojik rahatsızlıklardan, fizyolojik sorunlara kadar büyük sorunlara yol açabilmektedir.

İlgili Haberler