Facebook Türkiye'ye Rest Çekti! Facebook'un Türkiye'de açacağı Temsilcilikle ilgili bomba açıklamalar!

Facebook Türkiye'ye Rest Çekti! Facebook'un Türkiye'de açacağı Temsilcilikle ilgili bomba açıklamalar!

Facebook Türkiye'de temsilcilik açmaya hazırlanırken, temsilci atama sürecini de başlattı. Facebook'tan ardı ardına gelen açıklamalar ile Türkiye'ye resti çekti. Olmazsa anında geri çekeriz dedi...

Facebook Türkiye'ye temsilcilik açmak için düğmeye çoktan basmıştı, şu sıralar ise bir temsilci atama sürecine girdi. Facebook'un Türkiye temsilciliği ile ilgili açıklamaları ise gündeme bomba gibi düştü. Facebook resti çekti!

Yapılan açıklamalarda facebook, ifade özgürlüğü konusunda hassas olduklarını bu nedenle de küresel anlamda bir çaba harcadıklarını açıkladı. Facebook bu nedenle Türkiye'de açacağı temsilcilikle ilgili olarak, alınan kararlarda Facebook Topluluk Standartları ve devlet kurumlarının yaptığı içerik kaldırma taleplerindeki incele süreçlerini değiştirmeyeceğini ifade eden Facebook, bu sebeplerle ilkelerine uygun olmayan herhangi bir zorlama karşısında temsilcilerini geri çekeceklerini aktardı.

"İnsanlar facebook'a güveniyor"

İfade özgürlüğü ile ilgili geniş bir açıklama yapan facebook, temel bir insan hakkı olduğunu hatırlatarak, bu değerleri korumak ve savunmak için küresel anlamda gösterdikleri mücadeleyi Türkiye'de de göstereceklerini aktardı. Türkiye vatandaşlarının yarısından fazlasının facebook kullandığını hatırlatan şirket, aile ve arkadaş arası iletişimde, fikirlerini beyan etmede ve işletmelerini büyütmede facebook kullanımının yoğun olduğunu açıkladı.

5651'i inceleyip atama yapacak

Facebook, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun olarak geçen kısaca 5651 İnternet kanununu ilk zamanlardan beri dikkatle takip ettiklerini bildirdi. Yasanın kapsamına aldığı bir tüzel kişilik oluşturmak için düğmeye basan facebook, kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir ortama zemin hazırlamak istediklerini açıklamalarına ekledi.

NTV'de yer alan habere göre, facebook Türkiye'de açacağı temsilcilikle ilgili açıklama yaparken, instagramın da temsilci grubun sorumluluğunda olacağını belirtti. Facebook ayrıca Türkiye'de yaşayan kullanıcıların ifade özgürlüklerine olan bağlılıklarının hiçbir şekilde değişmeyeceğini aktardı.