Faiz Doları etkilemedi! Atilla Yeşilada'dan bomba dolar tahmini! Uyarısı şaşırttı

Faiz Doları etkilemedi! Atilla Yeşilada'dan bomba dolar tahmini! Uyarısı şaşırttı

Ünlü Ekonomist nokta atışı yaptı, düşmeyen doları yorumladı! Ekonomist Atilla Yeşilada faiz kararlarının ardından düşmeyen dolar kurunu değerlendirdi. Uyarı yapan Yeşilada herkesi şaşırttı...

Ekonomik anlamda yaşanan buhran herkesin canını sıkmaya başladı. Ekonominin kötü gidişatı günden günde kendisini şiddetlenerek belli etmesi sebebiyle yakın zamanda iktidar tarafından beklenmeyen sert önlemler alınmıştı. Son olarak da Erdoğan'ın açıklamalarına rağmen sabit tutulan faizin doları düşürmesi beklenirken beklenenin aksine son anda bir yükseliş yaşandı. Atilla Yeşilada ise duruma tahminlerin tam aksi yönünde bir yorum getirdi.

Ekonomi günden güne kötüleşiyor. Geçtiğimiz sene bu zamanlarda televizyonda eski ekonomi bakanının durumu düzeltme ve iyi gösterme çabalarını dinliyorken şuanda alınan sert tedbirler ile doların gidişatını gözlüyoruz. Zorlu geçen bir dönemin ardından alınan tedbirle herkesi memnun ediyor gibi dursa da uzun vadeli olarak herkesin zorlanacağı ortada.

Döviz kuru şaşırttı

Sürekli gelen faizler vatandaşı mutsuz etse de pek çok konuda dışa bağımlı olmamız ve dolar endeksli hayatımız sebebiyle dolar kurunun daha ılımlı bir seviyeye inmesine ihtiyaç var. Bu noktada ise alınan sert tedbirler doların gidişatını sevindirici derecede düşürmüş olsa bile gidilecek yolun ne kadar meşakkatli olduğu bu hafta kurun şaşırtan hareketi ile belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarına rağmen Merkez Bankası'nın faizi aynı oranda tutması doları düşürecek sanılsa da tam tersine hafta boyu düşen dolar yükselişle haftayı kapadı. Atilla Yeşilada ise duruma çok farklı bir açıdan baktı.

Türkiye'ye yatırım yapılır

Yeşilada, küresel risk oranında beklenmedik bir gerileme söz konusu olmadığı sürece doların ucuz ve düşük olduğu global faizlerin sıcak parasını Türkiye gibi çok yüksek getiri sunma potansiyeline sahip ve döviz kurunda istikrarlı ülkeye itmesinin bekleneceğini açıkladı.