• BIST 91.387
  • Altın 213,252
  • Dolar 5,3390
  • Euro 6,0627
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 7 °C

Farkında Olmadan Evimize getirmişiz! İşte Bayat yumurtayı tek bakışta anlamanın yolu

Farkında Olmadan Evimize getirmişiz! İşte Bayat yumurtayı tek bakışta anlamanın yolu
Bayat yumurta nasıl anlaşılır

Temel bir gıda maddesi olan yumurta hakkında uzun yıllar boyunca birçok yanlış bilgi verildikten sonra günümüzde her insanın düzenli olarak yumurta yemesi gerektiğine dair yeni tıbbi görüşler ortaya çıkmıştır.

Özellikle gelişme çağındaki çocukların tüketmesinde çok fayda olan ve her eve giren yumurtaların taze olmaması durumunda, zehirlenmeye kadar giden son derece riskli bir süreç yaşanmaktadır. Ayrıca yumurta bayatladıkça içerisinde su azalarak proteinlerin yapısı değiştiğinden, sağlanan fayda da azalmaktadır. Peki yumurta gibi tamamen kapalı bir kutu olan bir besin maddesinin tazeliğini nasıl anlayabiliriz? 

IŞIK TESTİ
Yumurtayı ışığa tutarak bayatlığını anlayabilirsiniz. Tavuk yumurtladığında, yumurtanın içerisindeki hava boşluğu azdır. Ancak her geçen gün yumurtanın bayatlaması ile üst kısımdaki hava boşluğu da artarak, y
umurtanın boyutlarının büyümesine neden olur. Taze yumurta dikey olarak ölçüldüğünde içerisinde hava boşluğu 4-5 mm. iken, bayatlamış bir yumurtada bu hava boşluğu 10-12 mm. kadar ölçülebilir. Bu nedenle yumurtayı ışığa tutarak içerisindeki hava boşluğunun uzunluğunu kontrol etmek, ne kadar bayatlamış olduğunu anlamak için iyi bir yöntemdir. Yumurta ışığa tutulduğunda hava boşluğu ışığı geçireceğinden, bu bölüm 4 milimetreden ne kadar daha uzunsa yumurtanın o kadar bayatlamış olduğunu anlamanızı sağlar.

TUZLU SU TESTİ

Bayat yumurtanın içerisindeki hava boşluğu genişledikçe, buna bağlı olarak yumurtanın içerisindeki gazlarda arttığından suyun yüzeyine çıkar. Yumurta bayatlığını ölçmek için yapacağınız su testi için 1 bardak suya 25 gr. tuz koyun ve tuz eriyinceye kadar karıştırın. Bu tuzlu suyun içerisine yumurtayı attığınızda eğer yumurta batmak yerine suyun üstüne çıkıyorsa, bayatlamış demektir.

Ağırlık testi Yumurtanın bayatlığı ölçmek için en ideal yollardan birisidir. Şayet yumurtayı satın aldığınız yerde elektronik tartı varsa mutlaka yumurtayı satın almadan önce tartın. Yumurta bayatladıkça içerisinde suyu kaybettiğinden, sürekli ağırlık kaybetmektedir. Bu nedenle 45 gr. ağırlığın altındaki bir yumurta, mutlaka bayatlamış demektir. Eğer satın alacağınız yumurtayı tarttığınızda tek bir yumurtanın ağırlığı 45 gramın altındaysa asla satın almayın.

KIRMA TESTİ
Eğer buzdolabınızda uzun süredir bekleyen yumurtaların bozulup bozulmadığını merak ediyorsanız, bir tanesini derince bir kasenin içerisine kırarak yumurtanın bayatlığını anlayabilirsiniz. Yumurtayı kırdığınız kaseyi elinize alıp hafifçe salladığınızda eğer yumurtanın sarısı akından bağımsız bir şekilde h
areket ediyor ve yumurtanın akı parçalanmamış bir şekilde kalıyorsa, yumurta bayatlamış demektir.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim