Farklı Bir Lezzet Arayanlara Şerbetli Lor Tatlısı Tarifi!

Farklı Bir Lezzet Arayanlara Şerbetli Lor Tatlısı Tarifi!

Lor peynirinin harika tadını şerbet ile buluşturmaya ne dersiniz? Onların cheescakei varsa bizim de şerbetli lor tatlımız var! Nefis hamuru, lor peynir ve ağızda eriyen şerbeti ile lor tatlısı tarifini komşulara dağıtmaya yetişemeyeceksiniz.

Lor peyniri peynir altı suyu ile yapıldığı için bilinen en yararlı peynirlerden biri olmakta. Diyet yapanların tercih ettiği peynir olarak bilinen loru, tadı nedeniyle pek kimse sevmiyor. Ancak aslında lor peynir tek başına değil bir şeyler katılarak tüketilmeli. 

Kahvaltıda tüketmek istiyorsanız üzerine biraz çörekotu serpiştirebilirsiniz. Diğer yandan lor peyniri eğer tuzsuzsa biraz tuz da eklenebilir. Tuzsuz lor peynirini şerbetle buluşturmak ise efsane bir lezzete dönüştürmek anlamına geliyor. Peki şerbetli lor tatlısı nasıl yapılıyor?

Şerbetli Lor Tatlısı Malzemeleri Neler?

Lor peynirini 250 gram kadar satın alsak yeterli olacaktır ancak belirttiğimiz gibi tuzsuz olmasında dikkat edin. Hamuruna iki tane yumurta, 120 gram kadar un ve 150 gram da irmik ekleyeceğiz. Bir paket de kabartma tozu ile beraber, bir tane de bütün limon edinelim.

Şerbet için bir litre kadar temiz suya bir kilo da şeker ekleyeceğiz. Üç damla kadar da limon sıkılacak.

Süslemek için kaymak ve antep fıstığı gerekecek.

Şerbetli Lor Tatlısı Nasıl Pişirilir?

Şerbet soğuduktan sonra katılıyor bu nedenle önceden şerbeti için tencereye suyu ve şekeri alalım. Kaynayan tencerenin altını kapadıktan sonra soğumaya bırakmadan önce üç damla limonu sıkalım. 

Tatlı hamurunu hazırlamaya sıra geldi. İlk olarak derin bir kaba loru ufalayalım. Üzerine yumurtaları kırın ve irmik, kabartma tozu ve bir adet limonun kabuğunun rendesi ile suyunu dökün ve yoğurmaya başlayın. Ardından kontrollü bir şekilde unu ilave edin. Kulak memesi kıvamındaki hamurunuzdan ceviz kadar bezeler koparıp tepsiye sizin 175 derecede ısınmış fırına sürüp üstleri kırmızı olana kadar pişirin. Sonrasında tatlınız sıcakken soğumuş olan şerbeti üzerine dökün. 

Ufak ufak dilimlediğiniz kaymakların üzerine şerbetini çeken tatlıları yerleştirin ve üstlerine azıcık antep fıstığı ekleyin. Afiyet olsun.

İlgili Haberler