• BIST 93.718
  • Altın 208,741
  • Dolar 5,3177
  • Euro 6,0748
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C

Fas Kralı Vı. Muhammed, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane’yi Görevden Aldı

Fas Kralı Vı. Muhammed, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane’yi Görevden Aldı
Kral Muhammed Essadis, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane'yi görevden aldı.

Kral Muhammed Essadis, Başbakan Abdililah Abdililah Benkirane'yi görevden aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Abdililah Abdililah Benkirane, geçtiğimiz sene parlamento seçimlerini kazanmış ancak hükumet kuracak çoğunlukta milletvekili çıkaramamıştı.

Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Fas Kralı Muhammed Essadis'in 5 ay süren koalisyon kurma çalışmalarının başarısızlıkla neticelenmesinin ardından yeni bir başbakan atayacağı bildirildi.

Dün Kraliyet Sarayından yapılan açıklamada, Kral Muhammed Essadis'in yakın gelecekte bir hükumet kurma işaretinin görülmemesi üzerine böyle bir karar aldığı ifade edildi.

Kral Muhammed Essadis "nin aynı partiden yeni bir başbakan atayacağı belirtildi

Fas seçim kanununa göre, 395 kişilik parlamentoda, seçimlerde hiçbir partinin salt çoğunluğu kazanamaması durumunda Kralın koalisyon hükumeti kurdurma yetkisi bulunuyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile eski koalisyon ortağı muhafazakar İstiklal Partisi arasında ekonomik reformlar konusunda anlaşmazlık çıkmış, merkez sağ parti Milli Bağımsızlık Hareketi Partisi ile koalisyon kurma görüşmeleri ise çıkmaza girmişti.

Kraliyet Sarayı'na yakınlığı sebebiyle tenkit edilen Abdililah Abdililah Benkirane'nin diğer partilerle yaptığı koalisyon görüşmelerinin dirençle karşılaştığı ifade edildi.

Kral Muhammed Essadis'in 2011'deki protesto gösterilerini yatıştırmak için bir takım yetkilerinden vazgeçmesi sebebiyle Kraliyet yanlılarının İslamcılarla hükumeti paylaşma konusunda isteksiz oldukları iddia edildi.

Kraliyet Sarayı, Saray'ın bütün partilere eşit uzaklıkta olduğu ve Sarayın kurma çalışmalarına müdahil olduğu iddialarını reddeden bir açıklamada bulundu.

Ülkeyi 1600'lü yıllardan beri yöneten Kraliyet ailesine karşı, Arap baharından etkilenen halk Kraliyet yönetimine karşı gösteriler başlatmış, bunun üzerine Kral Muhammed Essadis'in yetkilerinin bir kısmından vazgeçerek ilk İslamcı Parti olan Adalet ve Demokrasi Partisine hükumet kurma yetkisi vermişti.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim