Fatih Altaylı KYK ve Suriyeliler çıkışıyla gündemi sarstı! Destekleyen de var eleştiren de..

Fatih Altaylı KYK ve Suriyeliler çıkışıyla gündemi sarstı! Destekleyen de var eleştiren de..

Habertürk TV'deki Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın KYK borçlarıyla ilgili çıkışı gündeme oturdu: “Suriyelilerin böyle bir sorunu yok!”

Teke Tek programında sağlık çalışanlarının sorunları tartışılırken konunun KYK borçlarına gelmesiyle Fatih Altaylı’nın çıkışı olay oldu. Programın konukları, koronavirüs kıskacında artık öğrencilerin bile stajyer olarak tedavilerde kullanıldığından bahsedildi. Ancak tedavilere çağrılan öğrencilerin sigorta ve KYK borçlarını stajyer olduklarından dolayı ödeyemedikleri anlatıldı.

Bu konu üzerine öfkelenen Fatih Altaylı  “Ama Suriyelilerin böyle bir sorunu yok” şeklinde yorumda bulundu. Altaylı, stajyerlerin SGK ve KYK borçlarının affedilmesinin gerektiğini belirterek çağrıda bulundu.

Türkiye’de üç yüz bin gencin öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takibe alındığı ve haciz baskısı yaşadığı bir gerçek. Bunun yanında devlete üniversite öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon genç var.

Vekillerin görüşleri neler?

CHP İzmir vekili Ednan Arslan, KYK borçlarının tamamının silinmesi gerektiği görüşünde. Gençlerin üstünde devletin e-haczi olduğunu belirten Arslan, en azından başlangıç olarak faizlerinin kaldırılması çağrısında bulundu.

CHP Adana milletvekili Müzeyyen Şevkin ise üniversite sonrasında iş bulamayan, bulsa bile güvencesiz çalışan mezunlara dikkat çekti ve kredi borçları nedeniyle adeta kabus yaşadıklarını belirtti.

Devletin gençlerine acilen el uzatmaları gerektiğini belirten CHP Hatay milletvekili Suzan Şahin; mezunların borcunu iş bulamadan nasıl ödeyeceklerini sordu. Tüm öğrencilerin icralık olduğunu ve faiz yüküyle yüz yüze olduklarının da altını çizdi.

MHP Mersin milletvekili Olcay Kılavuz, aylık %1.40 olarak uygulanan gecikme zammı nedeniyle alınan borcun üç katına kadar yükselebildiğini, gençlerin iş buluncaya kadar faizin ertelenmesi gerektiğini belirtti.

İYİ Parti İstanbul milletvekili Yavuz Ağıralioğlu ise acilen konuyla ilgili bir yasa çıkarılması gerektiği görüşünde. Ağıralioğlu, gençliğin memleketimizin geleceği olduğunu ve arkasında durduklarını göstermeleri gerektiğini ve bu borçların silinmesi gerektiğine işaret etti.

İlgili Haberler