Fatih Altaylı tam kapanma olup olmayacağını açıkladı

Fatih Altaylı tam kapanma olup olmayacağını açıkladı

Gazeteci ve köşe yazarı Fatih Altaylı bir süredir gündemde olan koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle tam kapanmaya gidilmesi söylentisi hakkında bir yazı kaleme aldı. Altaylı'ya göre tam kapanma...

Gazeteci ve HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı tam kapanma konusu hakkında bir yazı kaleme aldı. Altaylı, gerçekleşecek olan kabine toplantısında gündemde olacağı düşünülen tam kapanmanın söz konusu olmayacağını düşünüyor. 

Altaylı, bugün gerçekleşecek Bakanlar Kurulu toplantısından sonrasında herkesin merak ettiği tam kapanma ile alakalı görüşünü aktardı. Şu an iktidara yakın ya da uzak tüm uzmanların ortak bir şekilde en az bir ay tam kapanma gerekeceğini kaydetti. Çünkü on dört günlük bir kapanma virüsün bulaşmasını engellemek yerine ev içi bulaşmayı arttıracak ve kapanmanın da hiçbir mantığı olmayacaktır. Hatta on dört günlük süre sonunda da vaka sayılarında büyük bir patlama yaşanacaktır, bu nedenle Fatih Altaylı tam kapanmanın söz konusu bile olamayacağını düşünüyor.

Tam kapanma yerine sıkı önlemler...

Tam kapanmanın maliyetli bir süreç olduğunu söyleyen Altaylı, merkez bankasının 128 milyarı nerede bilmiyorum dedi. CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül ile Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş'in asmış olduğu "128 Milyar Dolar nerede?" afişi ve gelişen olaylar hakkında da bir imada bulunan Altaylı, ülkenin tam kapanmayı karşılayamayacağını da belirtti. Ancak Altaylı, tahminlerine göre tam kapanma yerine yine sıkı önlemlere gidileceğini düşünüyor.

En fazla yaza kadar azalması ümit ediliyor...

Belli sektörlerin sıkıştırılacağını dile getiren Altaylı, düğün ve cenaze gibi ortamlar için sıkı tedbirler olacağını, şehirlerarası yolculuklarda bazı kısıtlar yanında her türlü seyahat için de HES kodu kullanılacağını düşündüğünü belirtti. Diğer yandan Altaylı, bu tedbirlerin ötesinin gerçekleşmeyeceğini dile getirirken, bu şekilde ancak vaka sayılarının yaza kadar azalmasının umut edileceğini kaydetti. Altaylı, aşı ile beraber de sonbahara düşük vaka sayıları ile girilebileceğini ancak bundan daha fazlasının önümüzdeki süreçte mümkün olmadığını dile getirdi.