Fatih Portakal ve Can Ataklı meclis gündeminde

Fatih Portakal ve Can Ataklı meclis gündeminde

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, RTÜK’ün FOX TV ve Tele 1’e ceza vereceğine yönelik iddialar ile ilgili “kararlar, Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir” diye sordu.

19 Ocak Pazar günü Beyaz TV’de yayınlanan “Uyan Türkiyem” programının sunucusu Tahir Sarıkaya, FOX  TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal ile TELE-1’de “Gün Başlıyor” programını sunan Can Ataklı’ya RTÜK tarafından ceza verileceğini iddia etmişti.

Sarıkaya, henüz açıklanan bir ceza olmadığı halde, “RTÜK’ten, çok sağlam bir kaynağımdan aldığım bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum” diyerek, Fatih Portakal’ın, Libya’ya giden Türk askerleri ile ilgili yorumu nedeniyle Fox TV’ye ağır bir para cezası geleceğini ileri sürmüştü. Sarıkaya, RTÜK’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yaptığı bir yorum nedeniyle Can Ataklı’ya da 5 program kapatma cezası vereceğini iddia etmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Beyaz TV programcısı Tahir Sarıkaya’nın, FOX TV ve Tele 1 ile ilgili iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Kılınç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulmak üzere yazılı soru önergesi hazırladı.

Henüz toplantı yapılmadan ve toplantı gündemi üst kurul üyelerine bildirilmeden iki televizyon kanalına cezaların verileceğine yönelik haberi sorgulayan Kılınç, RTÜK’te kararlar Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir” diye sordu.