Fay konusunda Uzman İsim Ahmet Yakut 'tan Büyük İstanbul Depremi İçin Endişelendiren Kehanet

Deprem ve Fay konusunda uzman bir isim olan Ahmet Yakut beklenen İstanbul depremi için herkesi korkutan bir kehanette bulundu. Prof.Dr Naci Görür ise Kanal İstanbul konusunda uyardı

Fay konusunda Uzman İsim Ahmet Yakut 'tan Büyük İstanbul Depremi İçin Endişelendiren Kehanet
Yayınlanma Tarihi : 20 Haziran 2021 19:00


1999 Gölcük Depreminin ardından yaşanan traje sonrasında İstanbul'da olası bir depremin de gerçekleşeceğini dile getiren uzmanların bir kısmı 2035 ile 2045 arasını işaret ediyordu ancak... uzman isim sebepleriyle açıkladı, daha erken olacak...


Korkutan Marmara Depremi için her yerden farklı bir yorum geliyor. Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut ise beklenenden çok daha erken gelebileceğini dile getirdiği Marmara Depreminin yanında bu ay içerisinde gerçekleşmesi olası beş farklı depreme dikkat çekti.

Japonların üzerinde çalıştığı bir deprem sistemden kurarak deprem hakkında veriler elde ettiğini dile getiren elektrik-elektronik teknisyeni Ahmet Yakut, yerdeki değişimlerle ilgili olduğunu ve faylardaki ani değişimleri yakalamak için çaba gösterdiğini belirtti. Marmara denizi etrafına konan sismogramların da aynı işlevde olduğunu belirten Yakut, uzun süredir Marmara Denizi'ni izlediklerini belirtti. Kayıt altına alınan bu dinlemelerin olası tüm depremler için bir ön parametre verdiğini açıklayan Ahmet Yakut, cihazını insanlara bilgilendirme yapma amacıyla kullandığını sözlerine ekledi.

Beş şiddetinden daha yüksek bir deprem bekleniyor

Yakut'un açıklamalarına göre dünyadaki pek çok istasyonun arasından Bolu Mudurnu'daki istasyonda 14 Haziran'da büyük bir pik kaydedildi. Akdeniz açıklarında ya da Kuzey Anadolu fay üstündeki batı bölgesinde büyük bir hareketliliğe işaret edebileceği düşünülen bu pike karşın yakında hissedilebilir bir depremin habercisi olabilir. Açıklamalara bakıldığında ay içerisinde ülkede Haziran ayı süresinde beş ya da üzerinde bir deprem gerçekleşebilir.

Sanılandan Daha Yakın

Yakut'a göre bu sebeple Muğla ve Aydın açıklarında olası bir deprem görülebilir. Yakut büyük İstanbul depremi için ise ortaya atılan 2045 ya da 2035 gibi tarihlere katılmadığını, doğuda gözlemlenen hareketleri nedeniyle Marmara'da gerçekleşecek olan depremin yaklaştığını düşündüğünü belirtti. 2023 senesinde dek doğu hareketlerinin ardından Marmara'ya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yakut açıklamaları ile korkuttu.

Kanal İstanbul deprem tetikleyebilir

Deprem uzmanı olan Prof. Dr. Naci Görür de geçtiğimiz günlerde Kanal İstanbul'a işaret ederek bu projenin beklene İstanbul depremini tetikleyeceğini öne sürdü. Hatta Görür söz konusu proje gerçekleşirse özellikle meydana getirilecek ada nedeniyle deprem sonrasında buraya müdahale edilemeyeceğinden bahsetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.