Faydalı diye biliniyordu bu yiyecekler beyin için çok zararlı çıktı direk beyni etkisizleştirip ve de..

Beyin Sağlığımız için bu yiyeceklerden kaçınmalı olduğumuz ortaya çıktı! Bugüne kadar faydalı diye bildiğimiz bu yiyeceklere dikkat etmelisiniz!

Faydalı diye biliniyordu bu yiyecekler beyin için çok zararlı çıktı direk beyni etkisizleştirip ve de..
Yayınlanma Tarihi : 01 Mart 2021 09:00

Beynimiz vücudumuzun en önemli organı. Beyin doğru çalışmazsa vücut doğru  çalışmaz. Hafıza kaybı dikkat eksikliği ve artan unutkanlık.

Bunların altında yatan en büyük etken kuşkusuz  stresli bir yaşam ve sağlıksız beslenmek. Beslenme şeklimiz direk beynimizi etkileyebiliyor.

Beyin sağlığınız için yediğiniz içtiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat etmelisiniz. Sağlıklı diye bildiğimiz bir çok besin beynimize zarar verebiliyor. Bir çok uzman beyin sağlığı için zararlı olan yiyecekler üzerinde araştırmalar yapıyor

Yapılan bir araştırma ezberleri bozdu. Yağlı ve şekerli bir diyet sadece dört gün içerisinde hafızaya dikkate ve ruh halimize zarar veriyor.

Yağlı Gıdaların şekerli gıdaların hafızaya yani beyne verdiği zarar ürkütücü boyutlarda..

Araştırmada 4 gün boyunca yüksek yağlı ve şekerli yiyecekler yiyen katılımcılardan elde edilen veriler incelendi.

Yağ ve şeker içeren beslenme programı hafızaya direk etki ederek hatırlama gibi becerileri kötü yönde etkiledi.

Oxford üniversitesinde gerçekleşen bir diğer deney ise yüksek yağ içeren diyet yapanların beş gün boyunca bu şekilde beslenmesi durumunda direk hafıza ve dikkat eksikliğinin yanı sıra ruh halinde olumsuz anlamda değişimlere yol açtığı kanısına varıldı.

Bütün bu bilgiler ışığında beynimize zarar veren 30 yiyecek açıklandı:

Eatthis.com tarafından açıklanan bu 30 yiyecekte neden zararlı olduğuna da dikkat çekildi:

MİKRODALGA PATLAMIŞ MISIRI - Zararlı içerik: Trans yağlar Trans yağ kanımızda bulunan "HDL" adı verilen iyi kolesterolü düşürürken, "LDL" adı verilen kötü kolesterolün artmasına neden olur. Bu durum kalp krizi riskini artırır.

TAVUK NUGGET - Zararlı içerik: Digliserid, Red #40 (gıda boyası), karajenan Gıda boyasının özellikler çocuklarda öğrenme yetilerine olumsuz etkisi olduğu ve hafızayı etkilediği ortaya koyulmuştur. Aşırı kullanılan gıda boyalarının DNA'nın yapısını bozduğu, dolayısıyla genetik bozulmalara yol açtığı ortaya çıkmıştır.

İŞLENMİŞ ET - Zararlı içerik: Nitrat, aşırı tuz Çocuklar üzerinde yapılan bir çalışma sonucunda, 105 mg (litre başına) nitrat içeren sudan içen bireylerin 8 mg nitrat içeren sudan içenlere nazaran, görsel ve işitsel uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkan şartlı motor reflekslerinde yavaşlama gözlemlenmiştir.

AŞIRI YAĞDA KIZARTILMIŞ YİYECEKLER - Zararlı içerik: Hidrojenize yağ Trans yağ asidi içeren gıdalar da kolesterolü yükseltir. Bu yağ çeşidi özellikle hidrojene nebati yağlarda bunur. Bilindiği gibi sıvı bitkisel yağlar hidrojenizasyon işleminde geçirilerek katı yağ haline getirilir. Trans yağ asitleri bu işlem sırasında oluşur ve ayçiçek yağı gibi başta zararsız bir bitkisel yağı zararlı bir hale getirir. Beslenme uzmanları; trans yağların kalp ve damar hastalıklarını tetiklediğini, aynı zamanda kansere yol açma riski taşıdıklarını belirtiyor.
 
BEYAZ UN - Zararlı içerik: Klor dioksit Beyaz ekmek, vücut Ph'ını düşüren yani vücudu asidik hale getiren bir besin. Bilindiği gibi vücut Ph'ı bir miktar alkali karakterdedir. Bu değer ( Yaklaşık 8 değeri ) ne kadar düşerse vücutta bir takım anormallikler ortaya çıkmakta, kilo alımı kolaylaşmakta, vücut daha hızlı yağlanmaktadır.

CİPS - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat Monosodyum glutamat gıdalarda genellikle lezzet arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu madde vücuda alındığında tükürük bezleri salgısını etkileyerek tükürük salgısını arttırır. Böylece gıdanın lezzet özellikleri artar tüketen de daha hızlı ve daha sık yeme isteği uyanır. MSG bir bakıma nörotoksindir. Yani sinir hücrelerine zarar vermektedir. Bu yüzden merkezi sinir sistemini tahribata uğratarak alzheimer, parkinson ve epilepsi gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

TATLANDIRICI - Zararlı içerik: Sukraloz Yapılan araştırmalarda hormonal sistem dengesini bozduğu söylenmektedir.Yağ yakıcı hormon olan leptin sistemini bozmaktadır.İlerde meydana gelecek olan kilo sorunlarının sebebi olarak gösterilebilir.Çünkü vücudun tanıdığı bir şeker çeşidi değildir.

BEYAZ ŞEKER- Günümüzün önemli hastalıklarından biri olan obezitenin temel nedeni, aşırı şeker tüketmek. Yapılan çalışmalar açıkça gösteriyor ki fazla miktarlarda ve devamlı olarak şeker tüketildiğinde karaciğer şekerin bileşeni olan fruktozu yağ olarak depoluyor. Bunun sonucunda da özellikle bel çevresinde yağlanma hızla artıyor.

ŞEKERLEMELER - Zararlı içerik: Yapay boya, fazla şeker, doymuş yağ Sentetik gıda renkleri, yiyeceklerin görsel açıdan çekici görünmesi ve daha fazla iştah açıcı görünmesi için katkı maddesi olarak yaygınca kullanılır. Yaygın olarak kullanılan yiyecek renklerinin bazıları Yeşil, Kırmızı, Turuncu vb. renklerdir. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), sentetik gıda renklerinin kullanımı ile ilişkilendirilmiştir.

KAHVE KREMASI - Zararlı içerik: Titanyum dioksit, trans yağlar ve şeker Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabun, deterjanlar, kimyasal ilaçlar, vitamin hapları, şekerleme, karbonat, kabartma tozu gibi ürünlerde titanyum dioksit kullanılmaktadır. Işığı yansıtıcılık, beyazlık ve kapatıcılık gibi özelliklere sahip olmasından boya sanayinde ve beyazlaştırıcı, kalınlaştırıcı, güneş ışığını kesme özelliğine sahip kozmetiklerde kullanılmaktadırlar.


SOSİSLİ SANDVİÇ - Zararlı içerik: Yüksek tuz, Orange B (gıda boyası) Çocuklarda obezite, erkek ergenlik, göz bozukluğu ve psikolojik bozukluklara yol açan sosis için kadınlarda rahim ve meme kanseri riskini 3 katına çıkardığını bilimsel veriler ışığında görebilmek mümkündür. Tüm bu sebeplere bağlı olarak sosis ve benzeri gıdalardan uzak durmanın ömrünüzün daha uzun ve sağlıklı olması bakımından öneme sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

DONDURULMUŞ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ - Zararlı içerik: Tert-bütilhidrokinon Dondurulmuş balık tüketirken lezzet açısından çok bir fark olmamakla birlikte balığın çözülüp tekrar dondurulmasını önlemek en temel nokta. Dondurulmuş balığı çözdükten sonra tekrar dondurmak veya uzun süre bekletmek içerisinde zararlı bakteriler üremesine neden oluyor. Bu sebeple dondurulmuş balık tüketirken bu noktaya dikkat etmek önemli.

MARGARİN- Zararlı içerik: Potasyum sorbat, trans yağ, soya yağı, gıda boyası

ŞEKERLİ KAHVALTILIK GEVREK - Zararlı içerik: İşlenmiş karbonhidrat ve şeker.

HAZIR TURŞU - Zararlı içerik: Yüksek tuz ve potasyum benzoat (koruyucu katkı madde)

HİNDİ - Zararlı içerik: Arsenik

İŞLENMİŞ SOMON - Zararlı içerik: PCB (Poliklorlu bifenil)

MUFFİN - Zararlı içerik: Soya yağı, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve trans yağlar

SAĞLIKSIZ ŞARTLARDA KURUTULMUŞ MEYVE - Zararlı içerik: Sülfit

ENDÜSTRİYEL ŞARTLARDA ÜRETİLMİŞ DONDURMA - Zararlı içerik: Soya yağı, titanyum dioksit, yapay renklendirici

GRANOLA BAR - Zararlı içerik: Şeker, mısır şurubu, sorbitol (yapay tatlandırıcı), soya yağı ve BHT

KONSERVE ÇORBA - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat

BULYON KÜPLERİ - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat

DONDURULMUŞ ARA SICAK - Zararlı içerik: Sodyum, trans yağlar

JÖLE - Zararlı içerik: Şeker, gıda boyası ve pektin

Eatthis.com tarafından açıklanan bu bilgiler gerçekten insanı çileden çıkarıyor! Neredeyse soframıza gelen her yiyecekte bir şey var..

Sağlık uzmanlarının bu konu hakkındaki yorumlarını gerçekten merak ediyoruz..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum