Faydalı sanıyorduk kabak çekirdeğinin zararı çıktı

Faydalı sanıyorduk kabak çekirdeğinin zararı çıktı

Kabak çekirdeğinin sayısız faydası olsa da bu yan etkileri ile çok tehlikeli olabiliyor. Peki kabak çekirdeğinden zarar görememek için ne kadar tüketmek gerekiyor? Kabak çekirdeğinin bilmediğimiz zararları...

Kabak çekirdeğinin pek çok faydası bulunuyor. Cildi nemlendirerek sivilce gibi rahatsızlıkları geçirdiği bilinen kabak çekirdeği bir yandan da kilo vermeyi hızlandırıyor. İçeriğindeki lifler sayesinde pek çok faydası daha bulunan kabak çekirdeğini günde bir avuçtan fazla tüketmek ise tam tersi etkilere yol açıyor.

Fazla yağlı olan kabak çekirdeğini tüketmek sivilceyi geçirmek yerine daha kötü bir cilt rahatsızlığına yol açabilir. Bunun yanında kilo vermek isteyenler de bir avuçtan daha az olacak şekilde kabak çekirdeği tüketmeliler çünkü tok tutsa da fazla yendiğinde çok fazla kalori ve yağ alımına yol açabilir. 

Fazla tüketince kısır yapabiliyor

Ancak kabak çekirdeğinin korkulması gereken zararları bunlardan ibaret değil. özellikle erkeklerin cinsel sağlıklarına iyi geldiği bilinen kabak çekirdeği fazla tüketildiğinde kısırlığa kadar yol açabiliyor. Kısırlık gibi başka kronik rahatsızlıklara da yol açabilen kabak çekirdeğini aşırı tüketmemeye özen gösterin.

Sodyum oranı yüksek

İçerisinde çok fazla tuz bulunduran kabak çekirdeği bir yandan da böbrekler için tehlikeli olabilir. Yüksek sodyum oranı nedeniyle vücuttan atılamayan tuz büyük sıkıntılara yol açabilir. 

Özellikle karpuz ya da salatalık gibi meyvelere alerjisi olanlar kabak çekirdeğinden uzak durmalı. Çünkü çok büyük bir ihtimalle kabak çekirdeğine de alerjiniz olabilir. 

İlaçlarla tüketmeyin

Herhangi bir kanıtlanmış bilgi olmamasına rağmen ilaçlarla beraber kabak çekirdeği tüketilmesi pek tavsiye edilmiyor. Bu nedenle kullanmanız gereken bir ilaç varsa kabak çekirdeği ile beraber tüketmemeye özenmekte fayda var. Yan etkileri görülmeyi kolaylaştırdığı düşünülen kabak çekirdeğini dikkatli tüketmek gerekiyor.

İshale kadar yol açabilir

İçerisinde çok fazla yararlı madde de bulunduran kabak çekirdeğini bir avuçtan fazla tüketmek maalesef ishale bile yol açabiliyor. Fazla yağlı olduğu için sindirim sisteminde rahatsızlık verme kapasitesine sağlık olan kabak çekirdeğini tüketirken abartmamak gerekiyor.