Fazla Uyku Bu Sorunları Doğuruyor! Gereğinden Fazla Uyumanın Bilinmeyen Zararları

Fazla Uyku Bu Sorunları Doğuruyor! Gereğinden Fazla Uyumanın Bilinmeyen Zararları

Uykusuzluk sorunları yaygın olsa da fazla uyuma problemleri de göz ardı edilmemelidir. Birden fazla rahatsızlığa yol açan fazla uyku, sağlığa olumsuz etki ediyor. İdeal uyku süresi ne kadar olmalı?

Günün yorgunluğunu atarak ertesi günde enerjik bir şekilde hazır olmak için düzenli bir uyku şart. Değişen yaş grubuna göre uyku saatleri de değişiklik gösteriyor. Gün içerisinde bu saatlerden daha az uyumak büyük bir enerji kaybı ve bilinç sıkıntılarına yol açarken fazla uyku da en az az uyumak kadar büyük tehlikeleri doğuruyor...

Birden fazla soruna yol açıyor

Çocuk yaşlarda vücudun ihtiyacı olan uyku süresi ilerleyen yaşlarda daha da azalmaktadır. On dört ile on yedi yaş grubu için sekiz ile on saat yaş yeterli olurken, on sekizden altmış dört yaşa kadar yedi ile dokuz saat arasında uyku gereklidir. Altmış beş yaş ve üstündekiler için ise gerekli olan uyku yedi ile sekiz saattir.

Bu saatlerden daha fazla uyumak zararlı olmadan önce vücudun verdiği bir sinyal de olabilir. Çünkü uyku hali, tiroit problemlerinin, depresyonun, kronik yorgunluğun, kalp hastalıklarının ve uyku apnesi gibi sorunlar ile beraber bir takım ilaçları içeren tıbbi sorunların nedeni olabilir. 

Kalbi kötü yönde etkiliyor

Ancak fazla uyumanın sonucunda da bir takım rahatsızlıklar gelişebilir. 2013 senesinde American Journal of Cardiology'de yayınlanmış olan bir çalışmanın sonuçlarına göre sol ventrikül kütlesi gelişme riskini artırıyor. Kalpte sol ventrikülü kalınlaştığında da kalp yetmezliği riski artış göstermektedir.  Uzun süreli uyku bir başka araştırmaya göre de felç riskini yüzde 46'ya kadar arttırıyor. 

Obezite ile ilişkili

2010 senesinde de Social Science & Medicine'de yayınlanmış olan bir araştırma da günlük sekiz saatten daha fazla uyku uyumanın obezite, diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler rahatsızlık risklerini arttırdığı ve bu rahatsızlıklarla ilişkili olduğu ortaya çıktı. Aşırı uyumak ile obezite arasında bir bağlantı olduğu da ortaya çıktı. Uzun saatler uyumak hareketsizlikle beraber uyku nedeniyle şekerleri işleme yeteneği olumsuz etkilenebilir. Bu da glikoz toleransını bozar ve Tip 2 diyabet riskini arttırır. 

En Yeniler