• BIST 91.619
  • Altın 214,115
  • Dolar 5,3345
  • Euro 6,0813
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 10 °C

'Fetö Arnavutluk Milli Güvenliği İçin De Büyük Tehlike'

'Fetö Arnavutluk Milli Güvenliği İçin De Büyük Tehlike'
Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Bayraktar, Arnavutluk'un ülkedeki FETÖ uzantılarına karşı somut adım atmasını bekledikleri kaydederek "İlkokul mezunu Gülen’in elebaşlığını yaptığı örgüt, Arnavutluk milli güvenliği için de büyük bir tehlike" dedi

TİRAN - Malik Hasa

Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada Arnavutluk'taki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) okullarına ilişkin uyarılarda bulundu.

Arnavutluk'taki FETÖ okullarında, beyin yıkama faaliyetleri yürütüldüğünü vurgulayan Bayraktar, bu faaliyetlerin Arnavut çocukların geleceği ve Arnavutluk devleti için tehlike arz ettiğini, yeni kayıt dönemi yaklaşırken ailelerin ve devletin bunları dikkate almasında yarar gördüğünü ifade etti.

Bayraktar, FETÖ okullarından mezun kişilerin diplomalarının Türkiye tarafından tanınmasının söz konusu olamayacağını belirterek diğer bir ifadeyle FETÖ okullarından mezunlar olanların Türkiye'de yükseköğrenimlerine devam edemeyeceğini, FETÖ üniversiteleri mezunlarının ise Türkiye'de üniversite mezunu olarak görülmediğini kaydetti.

Ülkedeki FETÖ okullarının, özellikle yatılı bölümlerinde karanlık işler döndüğünü bildiklerini söyleyen Bayraktar, FETÖ'nün gelecekte kazanmak istediği, genelde sakin yapılı çocukları küçük yaşta "işaretlediğini" ve bu çocuklarla belletmen adı verilen okulda yatılı çocukların gözetiminden sorumlu şahıslar aracılığıyla dostluk bağlarını ilerleterek beyin yıkamada ilk aşamaya başladığını anlattı.

Yurtlar ve evler, örgütün eleman kazanma kaynağı

Bayraktar, FETÖ'nün geçmişte Türkiye'de faaliyet gösteren ancak 15 Temmuz'dan sonra tamamına el konulan okullarında insanı dehşete düşüren gerçekler tespit edildiğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örneğin, FETÖ'nün en eski okulu olarak bilinen İzmir'deki bir okulda, yemekhanenin alt katında, 250 metre uzunluğunda gizli bir tünel tespit edildi. Aynı okulun üst katlarında da aynalarla kamufle edilmiş kapılar ve odalar bulundu. Türkiye'nin diğer illerindeki FETÖ okul ve yurtlarında da çok sayıda gizli oda ve bölüm ortaya çıkarıldı. Yani eğitim kisvesi altında gizli-saklı ve şaibeli işler dönüyor. Örgüt aynı örgüt olduğundan, Arnavutluk'ta da bunların ciddi olarak araştırılması ve üzerine gidilmesi lazım."

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, Arnavutluk'taki FETÖ okullarında eğitim kalitesinin düştüğünün bizzat öğrenciler ve aileler tarafından dile getirildiğini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

"15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimiyle örgütün gerçek yüzünü anlayan öğrenci velileri ve eğitimciler bu okullardan ayrıldılar. Prestij kaybeden söz konusu okulları kayıt döneminde telaş sarmış vaziyette. Yoğun bir reklam ve meşruiyet peşindeler. Örneğin, çocukları bu okullarda okuyan bir televizyon programcısına, para karşılığı üst üste program yaptırıyorlar. Devletin üst düzey isimlerini bir şekilde okula davet ettirip 'bakın hükümet de bize güveniyor' izlenimi verilmeye çalışılıyor. Arnavutluk'taki devlet adamlarının da Arnavutluk'un stratejik ortağı Türkiye'nin hassasiyetini ve gerçekleri gözeterek bu yönde davranmaları haklı beklentimizdir. Arnavutluk 'FETÖ mü Türkiye mi' tercihini yapmak durumundadır."

FETÖ, Arnavutluk için de tehlikeli

Büyükelçi Bayraktar, Türkiye ve Türk halkının Arnavutluk'a bakış açısının FETÖ nedeniyle gölgelenmesinden üzüntü duyduğunu ifade ederek "Arnavutluk, Balkanlar'da FETÖ'nün en örgütlü olduğu ülkelerin başında yer alıyor. Bazı eğitim, sağlık ve ticaret kurumları ile dini örgütlenmeler ve sivil toplum kuruluşları, FETÖ virüsü tarafından sarılmış vaziyette." dedi.

Arnavutluk'un ülkedeki FETÖ uzantılarına karşı ciddi ve somut adım atmasını beklemeye devam ettiklerini dile getiren Büyükelçi Bayraktar, "Pek çok ülkede FETÖ kurumları kapatıldı veya devredildi. İlkokul mezunu Fetullah Gülen'in elebaşılığını yaptığı örgüt, Arnavutluk milli güvenliği için de büyük bir tehlikedir." diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim