• BIST 95.953
  • Altın 238,709
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

FETÖ elebaşısı için ilginç öneri!

FETÖ elebaşısı için ilginç öneri!
TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimi ile Gülen cemaatinin faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırılması için kurulan 15 üyeden oluşan Meclis Araştırma Komisyonu ikinci kez toplandı.

Komisyon toplantısında AKP'li vekil Fethullah Gülen'in dinlenmesini önerdi.

KOMİSYON TARTIŞMALI BAŞLADI

Komisyon takviminin, görevlendirilecek uzmanların ve komisyona davet edilecek kişilerin belirleneceği toplantıdan kameramanlar görüntü aldıktan sonra, Komisyon Başkanı Reşat Petek, Yenikapı ruhunun komisyonda da süreceğini, 'FETÖ'nün ipliğinin pazara çıkarılacağını belirtti.

Petek konuşmasının ardından toplantının görsel basına kapalı olacağını, yazılı basının kalabileceğini söyledi. Bunun üzerine komisyonun CHP'li üyesi Sezgin Tanrıkulu görsel basının dışarı çıkarılmaması gerektiğini söyleyerek "Biz darbe soruşturmasının televizyonlardan yayınlamasını istiyoruz. Ne olduğu konusunda yargılamaların şeffaf olması lazım. Halkımızın bu yargılamaları canlı izlemesini savunuyoruz. Kameralar çalışmamızı engellemez, huzurumuzu bozmaz. Kimin ne konuştuğu ne söyleyeceğinin millet tarafından bilinmesi lazım. Ancak bu şekilde darbeci zihniyeti ortadan kaldırabiliriz" diye konuştu.

Komisyonun diğer üyelerinin de söz istemesi üzerine Reşat Petek 3'er dakika söz verdi. CHP'li Aykut Erdoğdu, "Biz burada kafamıza göre usul belirleyemeyiz. Ya gizli oturum kararı alırsanız yada açık oturumdur, yazılı ve görsel basın hazır bulunur" dedi. Reşat Petek süresinin bittiğini söyleyince Aykut Erdoğdu tepki gösterdi. Erdoğdu, Petek'e "Benim sözümü kesemezsiniz, kestirmem de zaten. Benim hakkımı gasp edemesiniz" dedi. Zaman zaman seslerin yükseldiği komisyonda tartışma bir süre bu konu üzerinden devam etti.

Komisyon Başkanvekili AKP'li Selçuk Özdağ ise "Demokrasi iktidarların rejimi değildir, muhalefetlerin rejimidir. Muhalefetin olduğu yerde demokrasiden bahsedebiliriz. Her hakikati konuşacağız. beraberce konuşacağız. Bu komisyon Cumhuriyet tarihinin en önemli komisyonlarından biridir. Muhalefet var olmalıdır" diye konuşarak tartışma ortamını yumuşattı.

AKP'li bir diğer divan üyesi Ravza Kavakçı Kan, kameraların zaman zaman dikkatini dağıttığını kaydederek tartışmaların son ermesi bir an önce gündeme geçilmesi gerektiğini söyledi. Kan "İyi niyetle, Yenikapı ruhuyla başladık toplantıya" deyince CHP'li komisyon üyesi Aytun Çıray "Söylemde bu var da başkanlık divan seçiminde Yenikapı ruhunu, nane ruhuna çevirdiniz" dedi.

AKP'li bir diğer üye Emine Nur Günay ise "Yenikapı ruhunu, nane ruhu tuz ruhuna çevirmeyin" diye Çıray'a karşılık verdi. ( Yurt GAZETESİ )

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim