Fetö’nün Kocaeli Mütevelli Heyeti Olduğu İddia Edilen Şahıslar Hakim Karşısında

Fetö’nün Kocaeli Mütevelli Heyeti Olduğu İddia Edilen Şahıslar Hakim Karşısında

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY operasyonları kapsamında geçtiğimiz aylarda gözaltına alınan ve bir kısmı tutuklanan iş...

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY operasyonları kapsamında geçtiğimiz aylarda gözaltına alınan ve bir kısmı tutuklanan iş adamları hakim karşısına çıktı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain darbe girişiminin ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmalar kapsamında iş adamları Murat Ç., Özcan G., Hüseyin K. ve Hasan Y. hakim karşısına çıktı. Kocaeli Adliyesi 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Özcan G. ve Hasan Y. katıldı. Murat Ç. ve Hüseyin K. ise Silivri 3 No'lu L Tipi Cezaevi'nden SEGBİS yönetimi ile duruşmaya katıldı.

Duruşmada ilk olarak söz alan Murat Ç. "Sanıklardan Hasan Y. ortağı olduğumuz şirketin çalışanıdır. Diğer sanıklar ise benimle birlikte aynı şirkete ortaktır. Ben dava konusu olayla ilgili daha önce ayrıntılı şekilde savunmada bulunmuştum. Bu savunmalarım geçerlidir, tekrar ediyorum, FETÖ üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum, iddialar zan ve şüpheye dayalıdır. ben terörist değilim, yurt dışına usulsüz şekilde para transfer ettiğim iddiaları doğru değildir. Suçlamalar asılsızdır. Kesin delile dayanmamaktadır. 4 tanesi yurt içinde 4 tanesi yurt dışında olmak üzere 8 şirketin ortağıyım. Para transferleri yasaldır. Olağan para hareketleridir. Bilirkişi incelemesi yaptırılır ise bu ortaya çıkacaktır, Ben Bank Asya'da 2000 yılından bu yana işlem yapıyorum. İşlemlerim rutin bankacılık işlemleridir. Hesap hareketleri incelendiğinde örgüt liderinin çağrısının olduğu iddia edilen 17-25 Aralık 2013 tarihinden 7 ay sonra katılım hesabı açtığım anlaşılacaktır. Örgüt liderinin çağrısı ile bir ilgisi yoktur. Ev, arazi arsa satışı yaparak para yatırmış değilim. Şirketlerimin cirosuna dikkat edildiğinde banka işlemlerim ile ilgili herhangi bir şüpheli hareket yoktur. FETÖ ye yardım ve destekte bulunmadım. Öğrenci evlerinde kalan çocuklara zekât ve sadaka olarak yardımlarım olmuştur. Sadece bu cemaatin değil İzmit'te bulunan Süleyman Efendi yurtlarına da yardımda bulunduğum ayrıca birçok derneğe yardım ettiğim tespit edilebilir" dedi.

İfadesine devam eden Murat Ç.,"Bu yardımlarımı tamamen dini inançlarım gereği yaptım. Şimdiye kadar siyasi hiç bir amacım ve faaliyetim olmadı. Tanık olarak dinlenen Bank Asya" da çalıştığını söyleyen kişilerin beyanlarını kabul etmiyorum. İspatlanmış bilgiler değildir. Bu bankaya işlem yapmak için gitmek dışında bu şahıslar ile ya da bu banka ile hiç bir irtibatım olmamıştır, suç isnatları asılsızdır. BİMER'e ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan ihbarlar incelendiğinde sayılan isimlerin sıralarının aynı olduğu, bu şahısların aynı yerden yönlendirildikleri anlaşılacaktır. İhbarda bulunan şahısları tanımıyorum. Örgüt kapsamında soruşturma geçirdiği iddia edilen ve irtibatlı olduğum söylenen şahısları uzun süredir tanırım. Yaptığım görüşmeler tamamen olağan görüşmelerdir. Terör örgütü ile alakasız görüşmelerdir. 23 yıldır aynı telefonu kullanıyorum, Hiç bir terörist 23 yıl aynı telefonu kullanmaz. Ben terörist değilim bu suçlamayı kabul etmiyorum. KASİAD isimli derneğe üye olmuştum. Kızılay gibi yasal olarak kurulmuş bir dernek olduğu için üye olmuştum. Örgüt ile bir bağlantısı olup olmadığını bilmiyordum. Örgüte ait olduğu söylenen Zaman gazetesi ve dergilere abone olduğum dönemlerde herhangi bir toplatma kararı ve yasaklama yoktu. 17-25 Aralık 2013 tarihinden soran hiçbir toplantısına katılmadım. İstinat edilen suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum. 8 aydır tutukluyum. Ailece mağdur olduk" dedi.

Verilen aranın ardından kararını veren mahkeme heyeti, sanıklardan Mehmet Selim Şahin'in yakalama emrinin yerine getirilmesinin beklenmesine, sanıklardan Özcan G. ve Hasan Y'nin adli kontrolünün kaldırılmasına, sanıklardan Murat Ç.ve Hüseyin K.'nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 25 Mayıs 2017 tarihine erteledi.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.