• BIST 103.186
  • Altın 227,249
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

Feyzioğlu'ndan bomba açıklama! Bir gecede..

Feyzioğlu'ndan bomba açıklama! Bir gecede..
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, partili cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'e konuşan Metin Feyzioğlu'nun açıklamaları şöyle:

Çok önemli bir konu var: Başkana tek başına yeni ‘bölgesel yapılar kurma' yetkisi tanınıyor. Başkan ‘şu illeri birleştirdim, bölge birliği kurdum' derse, eyalet benzeri bir yapıyı kurmuş olur.

Gözden kaçırılan önemli bir konuyu daha hatırlatalım: Getirilmek istenen anayasa ile başkan, uluslararası anlaşmalara Türkiye'nin koyduğu bazı çekinceleri tek başına kaldırma yetkisine sahip. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartına koyduğumuz çekinceleri, başkan kendi başına kaldırabilir. Bu çekinceler kaldırılırsa iller veya kurulacak olursa bölge birlikleri kendi polis teşkilatlarını, eğitim bakanlıklarını oluşturabilirler. Dolayısıyla başkan bir gecede Türkiye'nin belli bir bölgesinde veya tamamında eyaletler kurabilir.

Şimdi buna bir uluslararası hukuk bilgisini de ekleyelim: Adalet gücüyle parlamento bir kişiye bağlanırsa, böyle bir ülkeden toprak koparmak isteyen bölücü örgütler, dünyada ‘ulusal kurtuluş hareketi' olarak tanınır. Saddam döneminin Irak'ını, Kaddafi döneminin Libya'sını, Suriye'yi hatırlayalım. Bu durumda, söz konusu örgütler dünyada rahatça ve açıktan para, istihbarat, silah ve cephane desteği alırlar, diplomatik temsilcilikler açmaya başlarlar. Dolayısıyla bölücü terör örgütü bu Anayasa değişikliğinin kabul edilmesini dört gözle bekliyor. Belki (A) başkanı, (B) başkanı eyalet sistemine geçmez ama bir diğerinin geçmeyeceğinin garantisi yoktur. Buna bölücü örgütün uluslararası meşruiyet kazanmasını da eklersek Türkiye'nin nasıl bir tuzakla karşı karşıya olduğu açıkça ortaya çıkar.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim