Fırında lezzetli Ispanak Nasıl Pişirilir? Fırında Ispanak Yemeği Tarifi ve Püf Noktası

Fırında lezzetli Ispanak Nasıl Pişirilir? Fırında Ispanak Yemeği Tarifi ve Püf Noktası

Ispanağın en lezzetli hali olan fırında ıspanağın tüm sırlarını paylaştık. Harfi harfine uymanız gereken bu tarif sonucunda ister acemi ister profesyonel olun, bayılacaksınız. Fırında mis gibi pişen ıspanak tarifi yazımızda.

Hem faydalı hem de çok lezzetli olan ıspanağın sadece biraz pirinçle yemeği yapılıyor sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. İsterseniz patates de ekleyerek lezzetini katlayacağınız fırında ıspanak tarifi yazımızda. 

Fırında ıspanağı güzel yapan şey ise içerisine eklenen beyaz peynirle beraber üstüne doğranan kaşar. Kimileri üzerine yumurta kırmayı tercih etse de bol peynirli ıspanak, çocuklarınıza da ıspanağı sevdirecek bir hale dönüşecektir.

Fırında Ispanak Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Fırında ıspanak tarifi için gerekli olan ıspanak miktarı bir kilogram olacak. Yarım kalıp beyaz peynir ile beraber beş yemek kaşığı kadar un ihtiyaç olan malzemelerin arasında. Üç tane yumurtayla beraber bir paket de kabartma tozuna ihtiyacımız olacak. Bir çay bardağı da zeytinyağı ve peynirin tuzluluk oranına göre de tuz ekleyeceğiz. 

Üzerine de rendelenmiş kaşar peyniri koyacağız ancak miktarı damak tadınıza göre değişiyor. Dilerseniz bunun yerine dört yumurta kırabilirsiniz ya da kaşarın üzerine dilimlenmiş bir domates de yerleştirebilirsiniz.

Fırında Ispanak Tarifi Nasıl Yapılır?

İlk adımda ıspanakları yıkadıktan sonra doğrayalım. İncecik doğranan ıspanakları bir süzgece alalım ve bir çaydanlık dolusu kaynar suyu üzerinden aşağı boşaltalım. Bu şekilde diriliklerini kaybedeceklerdir.

Dokunacak kadar soğuyunca ıspanakları derin bir kaba alalım. Sonra da tüm diğer malzemeleri ekleyip karıştırmaya başlayalım. Ortaya çıkan harcı da borcama dökelim. yuvarlak ya da köşeli olmasının bir ödemi yok. 

Yaymış olduğumuz ıspanaklı karışımın üzerine rendelediğimiz kaşarları eşit bir şekilde dökelim. Ispanakların görünmemesi gerekiyor. Ancak isterseniz üzerine yumurta da kırabilirsiniz. Çırpmadan kıracağınız yumurtalar fırından çıkınca çok güzel görünecekler. Yumurta kıracaksanız üstlerine biraz tuz serpmeyi unutmayın.

Kaşar kullanacaksanız domatesleri de sererek borcamdaki yemeğimizi fırına verme vakti geldi. 180 derecede ısınan fırında üstü kızarana dek pişirelim. Afiyet olsun!

İlgili Haberler