Fıstık Soyar Gibi Domates Soymayı Kolaylaştıran 4 basit Yöntem

Kahvaltımızın ve yemeklerimizin renk kaynağı ve içeriğindeki besin değerleriyle de oldukça faydalı olan domatesi soymak bir çok kişi için işkence haline gelmektedir. İnce kabuklu olması zor soyulmasına neden oluyor. Ama korkmayın bu yazı tam size göre...

Fıstık Soyar Gibi Domates Soymayı Kolaylaştıran 4 basit Yöntem
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2021 18:00

Güney Amerika’da meyve olarak tüketilen domates Türk mutfağının olmazsa olmazı ve en değerli sebzesidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu insan sağlığına da çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Türk kültürü gereği yazın domates ucuz olduğundan kış için hazırlık yapılır. Kışın sera domatesi yerine, yazın mis kokulu domateslerini tercih edenler derin dondurucu ya da konserve yöntemleriyle kışa stok yaparlar.

Peki, ama kışa hazırlık yapılırken soslar, salata ve konserveler için kasa kasa domatesler nasıl soyulur? Domates soyma işlemi bıçakla yapıldığında hem fazla zaman kaybına neden olur hem de keserken domateslerin büyük bölümü ziyan olur. Zamandan tasarruf ederken bir yandan da domateslerin ziyan olmaması için, domates soymayı kolaylaştıran püf noktaları vardır. İşte o püf noktaları…

1- Kaynatma Yöntemi

Domates soymayı kolaylaştırmak için hepsini güzelce yıkayın ve çiçek kısmına değil diğer bölgelerine, bıçakla artı şeklinde çizikler atın. Sonra domatesleri büyük bir tabağın içine alın. Demlikle kaynatılmış suyu domateslerin bulunduğu tabağın içine dökün. Birkaç dakika kaynar suyun içinde bekleyen domatesler, çizik kısımlardan kolaylıkla soyulacaktır. Bu yöntemin adı sıcak su yardımıyla domates soymadır.

Domates soymayı kolaylaştıran bir diğer püf noktası, domateslerin üzerine eşit çizikler atıldıktan sonra kaynayan tencerenin içine atıp üç dört dakikalığına atmaktır. Sonrasında domatesler soğuk su dolu kabın içine alınır ve rahatlıkla soyulmaya başlayacaktır.

Bir diğeri ise, derin bir tabağın içine buzları koyduktan sonra, alt kısmına artı şekilde çizikler attığınız domatesleri kaynayan tencerenin içinde ağzı kapalı şeklide 20 saniye kadar bekletin ve sonra kevgir yardımıyla buz dolu kabın içine atın. Bu yöntemler domateslerin çizik atılmış kısımlarının kabardığını göreceksiniz. Belki de bir gününüzü alacak domates soyma işlemi bu şekilde çok pratik şekilde hallolur.

Kış için konserve hazırladığınızda veya sosluk yaparken bu yöntemlerle işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus zamana dikkat etmektir. Kaynatma yani haşlama yöntemi ile 20-30 saniye de domatesler soyulma kıvamına gelirken diğerinde 3-4 dakika anca yeterli gelecektir.

2- Soyma Bıçağı

Bu bıçakları domates soyarken kullanmak çok yaygın değildir. Ancak patates soyma bıçaklarıyla bu işlemi halledebilirsiniz. Sıcak su yöntemi kadar kolay olmasa da sıradan bıçaklardan daha sağlıklı sonuç alacaksınız. Ayrıca kışın tüketmek üzere buzluğa attığınız domatesleri çıkarıp sıcak suyun altında tutarsanız, kabuğu çok kolay soyulacaktır.

3- Ocakta Isıtma Yöntemi

Kışlık kavanoz ya da sosluklar hazırlarken çok fazla domates kullanıldığından bu yöntem pek uygun değildir. Ama domates sayısı az ise çatalın ucuna domatesi takıp birkaç dakika ocakta çevirip ısıtın. Sonrasında domateslerin patlayıp soyulmaya hazır hale geldiklerini göreceksiniz.

4- Bıçak Yöntemi

Bu yöntem domates soyarken en son kullanılmalıdır. Domates soymak için kullanacağınız bıçak çok keskin olmalı ya da piyasa da bulunan özel domates soyma bıçakları tercih edilmelidir. Domatesleri dört parçaya böldükten sonra, bıçakla kabuğu tutup aşağı doğru çekin. Ancak bu yöntemde domatesin ziyan olma ihtimali yüksek olduğundan genellikle sıcak su yöntemi kullanılmaktadır.

Son olarak domates kabuklarında bulunan likopen meme kanserine ve prostat kanserine karşı koruyucu madde içerdiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Domates seçerken ne kadar kırmızı domatesler seçilirse o kadar iyidir. Domatese kırmızı renk tonunu veren, kabuğunda mevcut bulunan likopen maddesidir. Kansere karşı çok koruyucudur. Domates kabuğu, akciğer hastalıklarına karşıda güzel bir besindir. Potasyum içerdiğinden dolayı da halsizlik gibi rahatsızlıklarda enerji vermeye yardımcı olmaktadır. Bu kadar şifa kaynağı olan besini kabuklarını soymak yerine, kabuklu tüketmeye alışmak iyi olabilir. Çok kalın kabuklu domatesler soyulsa da, kabuklarında ki iyileştirici etkisi unutulmamalıdır.

İlgili Haberler