Fiyatı Pahalı Evde Yapımı İse Basit Hazır Yufkadan Baklava Tarifi ve de Püf Noktası

Fiyatı Pahalı Evde Yapımı İse Basit Hazır Yufkadan Baklava Tarifi ve de Püf Noktası

Hazır satın alarak yüz iki yüz lirayı baklavaya yatırmayın! Bunun yerine hiç zahmet etmeyeceğiniz hazır baklava yufkasını satın alın ve biraz ceviz ile nefis bir baklavayı bayramda sevdiklerinizle paylaşın. Nefis ev baklavası tarifi...

Hazır yufka ile yapılan nefis ev baklavasını ister gül şeklinde isterseniz de daha fazla malzeme ile normal baklava şeklinde yapabilirsiniz.

Hazır Yufka İle Ev Baklavası Tarif İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

İlk olarak hazır baklava yufkalarından on tane alalım. Bir kase kadar kırılmış ayıklanmış iri çekilmiş cevizi de baklavamız için bulunduralım. Dört yemek kaşığı kadar tereyağı ile bir çay bardağı kadar da sıvıyağı kullanacağız Ancak dilerseniz tamamen tereyağı da kullanabilirsiniz fakat biraz ağır olacaktır...

Şerbeti için ise üçer su bardağı şeker ve su ile yarım limonun suyu gerekli olacak.

Hazır Yufka İle Ev Baklavası Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak şeker ve suyu tencereye alıp kaynatalım. Kaynadıktan sonra yarım limonun suyunu da içerisine ekleyip on dakika kadar daha kaynatıp köşeye soğumaya alalım.  Şerbetin biraz kıvamlı olması gerekiyor. 

Sonrasında tezgaha aldığımız baklavalık yufkayı açalım ve iki ucundan az biraz boşluk bırakarak biraz cevizden serpelim. Oklavaya sarılacak olan kısmı iki kat  olarak katlayıp hafifçe oklavaya saralım. Sonrasında buruşturarak oklavadan çıkaralım. On yufkaya da aynı şeyi yaptıktan sonra fırın tepsisine alalım. Adından tereyağını eritip soğuttuktan sonra baklavaların her yerine gelecek şekilde boşaltalım. 185 derecede ısınmış fırında pişirip ılıdıktan sonra soğuk şerbeti dökelim ve çektikten sonra servis edelim. Afiyet olsun.

Dilerseniz malzemeleri daha fazla tutarak normal şekilli baklava da yapabilirsiniz. Bunun için baklavalık satılan yufka paketinden sadece on tane değil hepsini kullanmanız gerekecektir. Ayrıca içerisine koyacağınız malzeme de dilerseniz antep fıstığı ya da fındık ta olabilir. Fındık ekleyecekseniz çiğ fındık değil kavrulmuş fındık olmasına dikkat edin. Son zamanlarda yeniden revaçta olan bisküvili baklavayı da biraz çikolata ile deneyebilirsiniz..

En Yeniler