Fransa ve İngiltere, Moderna'nın Koronavirüs Aşına Yeşil Işık Yaktı

Fransa ve İngiltere, Moderna'nın Koronavirüs Aşına Yeşil Işık Yaktı

Fransa ve İngiltere, ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştiği aşıya onay verdi. İngiltere, Moderna'nın koronavirüse karşı geliştirdiği aşıdan 17 milyon doz ön sipariş verdi.

Fransa Yüksek Sağlık Kurumu, ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşısın kullanımına onay verdi.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı kampanyasını hızlandıran Fransa, Pfizer-BioNTech'in aşısının ardından Moderna'nın koronavirüs aşısına da onay verdi. Avrupalı diğer ülkelere göre aşı kampanyasında geride kalan Fransa, durumu tersine çevirmek için bir aşıyı daha onayladı. 

ABD, Kanada ve İsrail'den onay alan Moderna aşısı 28 gün ara ile iki doz şeklinde uygulanıyor. Moderna aşısının başarı oranı yüzde 94 olarak belirtilmişti.

İngiltere'de ABD'li ilaç şirketi Moderna'nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşıya onay veren ülkeler arasına girdi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca'nın geliştirdikleri aşıların ardından güvenilirliği yüzde 94 olarak açıklanan Moderna'nın aşısına onay verdiğini açıkladı. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi ile ortak çalışma yürütecek olan ve İngiltere tarafından onaylanan 3. aşı olan Moderna, ilkbaharda piyasaya sürülecek. İngiltere hükümeti, onaylanan Moderna aşısından 17 milyon doz ön sipariş etti.

Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen koronavirüs aşısının -70 derece sıcaklıkta taşınması gerekirken, Moderna'nın aşısının -20 derecelik bir ortamda taşınabileceği açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı