Fransa ve Türkiye arasında yeni gerilim Fransa'nın Ankara Maslahatgüzarı yerin dibine sokuldu..

Fransa ve Türkiye arasında yeni gerilim Fransa'nın Ankara Maslahatgüzarı yerin dibine sokuldu..

Charlie Hebdo dergisindeki rezalet nedeniyle Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişlerine çağrıldı ve şiddetle kınandı..

Türkiye ve Fransa arasındaki gerilim sürüyor. Bir çok kesim tarafından tepkiyle karşılanan Charlie Hebdo dergisindeki rezil karikatüre karşı Türkiye gereken adımları atıyor ve Fransa'ya haddini bildiriyor.

Charlie Hebdo dergisindeki rezillikle ilgili Türkiye'de bulunan Fransa'nın Ankara Büyükelçiliğine bağlı Maslahatgüzar Türkiye Dışişleri bakanlığına çağrıldı ve bu rezillikle ilgili şiddetle kınandı. Konuyla ilgili Anadolu ajansı tarafından servis edilen haber şu şekilde oldu:

ANKARA (AA) - Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Charlie Hebdo dergisindeki karikatürle ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrılarak şiddetle kınandı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede Fransız Maslahatgüzara, "kişi haklarına ve dini inançlara yapılan bu alçak saldırının, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, Fransız makamlarının, ifade özgürlüğü sınırlarını aşan bu çizimler konusunda gerekli siyasi ve hukuki adımları atmasının beklendiği" vurgulandı.

Öte yandan, Fransa’da bazı Ermeni çevrelerin birkaç gündür Türk vatandaşlarını hedef alan şiddet eylemlerine dikkat çekilerek, son dönemde vatandaşlara ve Müslümanlara yönelik saldırılar ve ayrımcı tutumlarla ilgili Fransız makamlarının başta güvenlik olmak üzere her alanda gerekli tedbirleri alması talebi Maslahatgüzar'a iletildi.

Kaynak:Haber Kaynağı