Frenk Maydanozu Nerede Yetişir Faydaları Nelerdir?

Ortaçağda Romalılar frenk maydanozunun doğaüstü gücü olduğuna inanıyordu. İshal için kaynatılarak içilmesi önerilmektedir,

Frenk Maydanozu Nerede Yetişir Faydaları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 12 Aralık 2020 09:30

sirkeyle alman tohumlarının hıçkırığı ve kadınlarda beyaz akıntıyı kestiğini, mide, karaciğer, böbrek ve idrar torbası için yararlı olduğunu bilinmektedir. 

Tıbbi Nitelikleri: Antiseptik, iştah açıcı, kan temizleyici, safra söktürücü, süt salgısını azaltıcı, uyarıcı.

Kullanıldığı Yerler: Bronşit, burun kızarıklığı, böbrek hastalıkları, cilt bakımı, göğüs sarkması, göz iltihapları, karaciğer, öksürük.

Botanik:

Bitki ülkemizde doğal olarak yetişir, ancak ilaç ve baharat olarak pek tanınmaz. Birçok ülkede tarımı yapılır ve bahçelerde yetiştirilir. Yarı gölge yerleri sever, her türlü toprakta yetişir. Yumuşak ve nemli topraklarda daha iyi büyür. Yıllık ve otsu olan bitkinin boyu 60-70 cm’e ulaşır. Kökü ince ve beyazdır. Saplar yuvarlak, yumuşak, yer yer ince beyaz kıllıdır.

Yumuşak ve açık yeşil yaprakların üstü çıplak, altlan damarlar boyunca kıllıdır. Alt yapraklar saplıdır, üsttekiler gövdeye beyaz bir yenle yapışıktır. Küçük beyaz çiçekler mayıstan eylüle kadar açar. Siyah ve çıplak olan tohumlar ince uzundur, boyları yaklaşık 6-11 mm genişlikleri ise yaklaşık 1,5 mm’dir.

Nelerinden Yararlanılır: Bitkinin kökü dışında çiçekli tüm bitkiden, tohumundan yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Bitkiyi toplarken çok dikkatli olunmalıdır, benzer bitkilerle karıştırılabilir. Bitki çiçek açtığında toprağın 5-10 cm üzerinden kesilerek, tohumları ise olgunlaşınca toplanır.

Kokusu ve Tadı: Tazeyken aromalı bir kokusu vardır, kuruyunca koku kaybolur. Tadı anasonu andırır.

Yan Etkileri: Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri:

Çay: 1 çay kaşığı taze, kuru bitkiye veya tohuma 1 çay fincanı kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 1 - 2 çay fincanı tatlandırılmadan içilir.

Su: Taze bitkiden preslenir, su veya süte karıştırılarak içilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Eterli yağ, apiin, acı madde, C vitamini. Tohumdaki eterli yağın ana maddesi metil kavikoldur.

Bazı Öneriler:

Bronşit, Balgam Söktürücü, Öksürük, Böbrek İltihap, Taş, Kum ve Kolikleri, Sarılık, Uçuk: Frenk maydanozu bitki 7 g bitkiye 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk. demlenip süzülür. Günde 3 çay fincan içilir.

Burun Kızarması: Frenk maydanozu bitki 20 g bitkiye 500 ml kaynar su eklenir, 10 dk. demlenip süzülür. Ilık olarak buruna pansuman yapılır.

Cilt Hastalıkları: Frenk maydanozu bitki 20 g bitkiye 1 litre kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Yüz ve tüm vücuda hafif masajla sürülür.

Göz iltihabı: Frenk maydanozu taze bitki suyu 20 ml Günde 2 kere, gözlere 2 damla damlatılır.

Kırışıklıklar, Sarkıklar: Frenk maydanozu su 200 ml iyice temizlenen yüze suyu sürülür.

Yaşlılık Yüzünden Göğüslerin Sarkması: Frenk maydanozu bitki Bir torbaya konan bitki fırında ısıtılır ve göğüslere bağlanır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!