• BIST 104.062
  • Altın 230,758
  • Dolar 5,4442
  • Euro 6,2044
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Gaün’de Coşkulu Nevruz Kutlaması

Gaün’de Coşkulu Nevruz Kutlaması
Gaziantep Üniversitesi'nde baharın müjdecisi nevruz coşkuyla kutlandı.

Gaziantep Üniversitesi'nde baharın müjdecisi nevruz coşkuyla kutlandı.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve protokol üyelerinin Nevruz ateşini yakması ile başlayan kutlamalarda, bereket tepsisini ateşe atmasının ardından halaylar çekilip, ateşin üzerinden atlandı. Protokolün örste demir dövdüğü etkinlikte, GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı halk oyunları ekiplerinin gösterisi sırasında ise renkli görüntüler yaşandı. Nevruz ateşinden atlayan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, tören sonunda katılanlara Özbek pilavı ikram etti. Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, Nevruz Bayramının dünya coğrafyasında geniş bir alanda kutlandığını belirterek, "dünya coğrafyasında bu kadar yayılan din, dil, ırkları aşan ve bunları bir araya getiren başka bir bayramımız yok. Adriyatik'ten Çin Settine, Balkanlardan Orta Doğu'ya, Orta Asya'dan Afrika'ya birçok alanda kutlanan ve tarihi mitolojilere dayanan böyle bir bayram hala bizi birleştiriyor ve birleştirmeye devam edecek. Türklerin de, Kürtlerin, Farsların, Müslümanların, Zerdüştlerin, Hıristiyan bazı dönüşmüş toplulukların da herkesin bayramı. İşte o yüzden dünyada bu kadar birliktelik oluşturabilen başka bir bayram yok" diye konuştu.

Nevruz Bayramı'nın tarihte yaşanmışlıkların argümanlarını ortaya koyduğunu aktaran Prof. Dr. Gür, Orta Asya kültüründe bu bayramın çok önemsendiğini kaydetti. Gür, günler öncesinden ev temizlikleri, bahar temizliklerinin başladığını da hatırlatarak, "Bahar temizliği dediğiniz şey Nevruz Bayramının bize kattığıdır. Tarihte çok fazla sıkıntılarımız olmuştur ama biz bu sıkıntılardan kurtulmak için birlikte, beraberlikle tek yumruk halinde o örsün üzerinde demire inen yumruk gibi sıkıntılarımızı da ortadan kaldırıyoruz. Sıkıntılarımızı oruçla, sabırla, nefsimizi ve kendimizi arındırarak aynı zamanda da demir üzerindeki sıkıntılarımızı birlik, beraberlik ruhumuzla eziyoruz ve geleceğe bir umut taşıyoruz" dedi.

Programa Rektör Prof. Dr. Ali Gür, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hilmi Bayraktar, Prof. Dr. Metin Bedir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Emin Sönmez, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Genel Sekreter Yardımcısı Burhan Akyılmaz, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Türk Dünyasında Nevruz Paneli'ne Yoğun İlgi

Nevruz Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk Kültür Sahnesi'nde düzenlenen Türk Dünyasında Nevruz konulu panelde konuşan Prof. Dr. Babek Kurbanov, dünyadaki ulusların, milletlerin ve halkların kitlesel-sosyal olaylar gibi değerlendirilen şenlikleri, törenleri, bayramları olduğunu belirterek, bu türlü sosyal-tarihsel olayların insan birliklerinin tarih karşısında bir göstergesi olduğunu ifade etti. Nevruz Bayramı'nın mevsime bağlı bir uygulama olduğunu aktaran Doç.Dr. Mehmet Erol, genel itibariyle Nevruz'un 21 Mart günü kutlandığını, bu tarihin günle gecenin eşitlendiği ve kış mevsiminin bitip bahar mevsiminin başlangıcı olduğunu belirtti. 21 Mart'ın özellikle yakın tarihe kadar süren hayat tarzları dikkate alındığında Türkler için doğanın izin verme zamanının bir bayram olarak kutlandığını ve bunun bir nevi şükür olarak algılanabileceğini kaydetti. Nevruz'u genel çerçevede Türk, dostluk ve bahar bayramı olarak tanımlayan Yrd. Doç.Dr. Dilaram Akramova ise, Orta Asya'da bütün halkın, insanların birlikte çok canlı güzel bir şekilde kutladığı bir bayram olduğunu söyleyerek, "Nevruz canlanma ve baharın gelmesiyle beraber diğer taraftan da dini nitelikte kazanmış. Şu an Orta Asya'da herkes iyi niyetlerin beslendiği, yeni yılın ilk günü olarak ve Yaradan'dan ailesine, halkına bereket duaları eder. Nevruz aslında Orta Asya halkları için büyük bir umut" diye konuştu.

Panel öncesinde GAÜN Azeri Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev tarafından katılımcılara mini bir dinleti sunuldu.

Gaün’de Coşkulu Nevruz Kutlaması

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim