• BIST 94.930
  • Altın 245,226
  • Dolar 5,9703
  • Euro 6,6423
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

Gaziantep Büyükşehir’in Projesine 5 Milyon Dolar Hibe Desteği

Gaziantep Büyükşehir’in Projesine 5 Milyon Dolar Hibe Desteği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak Kuveyt Fonuna sunulan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi projesine 5 milyon dolar hibe desteği...

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak Kuveyt Fonuna sunulan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi projesine 5 milyon dolar hibe desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah'ın katılımlarıyla Ankara'da Cumhurbaşkanlı Külliyesinde gerçekleştirilen ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in de hazır bulunduğu imza protokolünde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti arasında 6 anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar içerisinde Gaziantep'te Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi projesi de yer alıyor. Bu çerçevede Kuveyt Fonu tarafından, Suriyeli mültecileri ve Türkiye'de onları ağırlayan toplulukları destekleme hibesi kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi Projesinin 5 milyon ABD doları, Kuveyt Fonu tarafından hibe desteğiyle finansmanı sağlanacak. Proje kapsamında Gaziantep'te engellilerin bir arada toplanarak, engelli ve engelli ailelerine de hizmet edebilecek. Ayrıca engelli bireylerin topluma entegre olabileceği, sosyal aktivitelere engelsiz bir şekilde katılabileceği, gerektiğinde rehabilite ve tedavi edilerek, meslek kazanımına yönelik eğitim verileceği ve kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunabileceği bir merkezin hayata geçirileceğini ifade etti.

İçerisinde engelli bireyler için psikolojik destek merkezi, hidroterapi havuzu, fizik tedavi merkezi, meslek edindirme eğitimleri için derslik ve atölyeler eğitim sınıfları, çok amaçlı spor salonu, kütüphane, revir ve hasta bakım merkezinin bulunacağı ve engelli aileleri için de bekleme salonları, kafeterya, otopark ve içerisinde birkaç gün konaklayabilecekleri özelliklere sahip odaların bulunacağı bir merkezin yapımı planlanıyor.

Merkez için 10 bin metrekarelik bir arsa tahsisi yapılarak, gerekli mimari projelerin hazır olduğu belirtildi. Merkez tamamlandığında aynı anda günlük yaklaşık 400 engelliye hizmet verilebilecek.

Gaziantep Büyükşehir’in Projesine 5 Milyon Dolar Hibe Desteği

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim