• BIST 91.801
  • Altın 214,203
  • Dolar 5,3608
  • Euro 6,0653
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 9 °C

Gaziantep Kadınlarla Büyüyor

Gaziantep Kadınlarla Büyüyor
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadınların her alanda daha etkin ve söz sahibi olması için onları destekleyecek önemli projeleri...

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadınların her alanda daha etkin ve söz sahibi olması için onları destekleyecek önemli projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanlığı döneminde kadınlar için önemli projeler yapan Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonrada kadın ve kız çocuklarına yönelik önemli projeler gerçekleştirdi. Gaziantepli kadınların toplumsal ve ekonomik refahlarının Gaziantep'in ve Türkiye'nin büyümesinde önemli rol oynadığına dikkat çeken Fatma Şahin, belediye olarak yaklaşık 450 bin mülteciye ev sahipliği yapan Gaziantep'in Gaziantepli kadınların yanı sıra şehirde yaşayan mülteci kadın ve kız çocuklarının entegrasyonu için de büyük çaba sarf ediyor.

Bu kapsamda belediyenin önemli daire başkanlıklarını kadınlara teslim etti. Fen İşleri Daire Başkanı Sevda Usalp, Mali Hizmetler Daire Başkanı Gülünur İnanç, İşletme ve İştiraklar Daire Başkanı Oya Alpay, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Emel Kıraç, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız ve İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'na İrem Elbeyli getirildi.

Kadınlara yönelik projeler

Toplumdaki değişim ve dönüşümün kadınla başladığını her fırsatta dile getirerek, onların eğitiminin önemli olduğunu vurgulayan Şahin, bu kapsamda kız öğrencilerin yönetimde etkin bir şekilde yer alması için haydi kızlar yönetime projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında her hafta lise son sınıf öğrencileriyle bir araya gelen Şahin, onları yönetim konusunda bilgilendirirken, belediye bünyesinde yer alan kadın yöneticiler de kız öğrencilere tecrübelerini anlatıyor.

Gelin Etmeyin Okula Gönderin" proje kapsamında ise zorla evlendirilmek üzere olan 36 kız çocuğunun okula dönüşü sağlanırken, 40 bin kişiye eğitim verildi. Projeyle, Gaziantep ilinde yaşayan erken yaşta veya zorla yaptırılan evliliklerin önlenmesi konusunda kamusal bilinç oluşturulması amaçlandı.

Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde varsa çocuklarıyla birlikte ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri yatılı sosyal hizmet kuruluşu olan Kadın Konukevi kuruldu.

Aile Destek Ve Eğitim Merkezi (GADEM) Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordineli çalışılması planlanan, ailelerin güçlendirilmesi amacıyla, aile fertlerinin tümüne yönelik eğitim ve seminerleri içeren bir danışmanlık birimi olarak hizmet vermeye başladı. Birim Suriyeli ve Türkler olmak üzere yaklaşık 300 aileye destek verildi. Merkez tarafından yaklaşık 800 kişiye çeşitli alanlarda eğitim verildi. Gündüz Bakımevleri, belediye bünyesinde bulunan 3 adet ana sınıfı ve kreşte, çalışan annelerin 3-6 yaş arasındaki çocuklarına hizmet veriyor. Bu kapsamda 915 çocuk gündüz bakımevlerinden faydalanıyor. Kadın dostu kentler projesi kapsamında kurulan eşitlik birimi ise kadına yönelik toplumsal cinsiyete duyarlılığın oluşturularak kadına fırsat eşitliği sunacak faaliyetler gerçekleştiriyor. Adamakıllı Projesi ile kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığı artırmak ve el ele şiddetsiz bir toplum oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda belediye bünyesinde çalışan 1000 erkek personel sertifikalı eğitimden faydalanmıştır.

Türkiye'de ilk

Antep Savunması'nda büyük fedakarlıklar gösteren, canını hiçe sayarak şehit olan kadınlar için anıt yaptırıldı. Türkiye'de kadın şehitler için inşa edilen ilk eser olma özelliği de taşıyor. Perilikaya, Bekirbey ve Hacıbaba'da bulunan aş evlerinde ise haftanın üç günü Suriyeli misafirlere, yetimlere, kocası vefat eden, boşanmış, hapis gibi durumda olan kadınları yemek dağıtımı yapılıyor. Yetim Koordinasyon Merkezinin ise Nizip ve merkez olmak üzere 2 adet birimi bulunuyor. Yetim aile ziyaretleri, eğitim seminerleri, meslek edindirme kursları, çeşitli geziler, günübirlik ve yatılı kamplar, gıda, giyim ve eşya destekleri, anneler ve genç kızlarla sohbetler etkinlikler yapılmaktadır. Peygamberimizin emanetlerine sahip çıkıyoruz projesi ile toplamda bin 100 anne ve 2 bin çocuğun hayatına dokunulmuştur. Gaziantep Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (GASMEK), belediyemiz bünyesinde hizmet veren 25 merkezimizde kadınlar ağırlıklı olmak üzere meslek edindirme kursları açıldı. 2014-2016 eğitim öğretim yılında 26 alan, 213 branşta, mesleki ve sanatsal alanda, MEK kurslarından yaklaşık 40 bin 100 kadın faydalandı. GASMEK bünyesinde oluşturulan kreşler sayesinde meslek edindirme kurslarımızdan faydalanan annelerin çocukları da eğitim imkanı buluyor. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan "Risk Gurubundaki Tutuklu, Hükümlüler ile Onların Yakınlarına Yönelik Psikososyal Destek Sağlama İşbirliği Protokolü ile kentte yaşayan hükümlüler ve yakınları için çok boyutlu ve etkin bir çalışma planı hedefleniyor. Protokol kapsamında cezaevinde annesinin yanında kalan ve öncelikle risk grubunu oluşturan 0-6 yaş çocukların fiziksel, duygusal ve psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi, temel ihtiyaçlarının karşılanması için imkanlar ölçüsünde eğitim, sağlık ve psikososyal destek verilecek.

Gaziantepliler, tarihi mekanlarla manevi diyarlarla buluşturuluyor. 2016 yılında hayata geçirilen proje kapsamında şuana kadar toplam 7 bin kadın Şanlıurfa Gezisi'ne katılmış olup toplamda 10 bin kadının katılımı hedefleniyor.

Sağlıkta önemli projeler

Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile kurulan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) erken teşhisle hayat kurtarıyor.KETEM araçlarıyla da ilçe ve köylerde gezilerek kadınlar ücretsiz sağlık taramasından geçiriliyor.Bu çerçevede KETEM ve mobil araçlarla vatandaşların mamografisi çekilerek, HPV rahim ağzı kanseri, Gaitada Gizli Kan (GGK) testi yapıldı. Kanser tarama programlarında toplam 16 hastaya erken teşhis konuldu.Çocuk sahibi olamayan kadınların bebek özlemini bitiren Tüp Bebek Projesi sayesinde birçok aile bebeklerine kavuştu. Yoğun talep gören Büyükşehir Belediyesinin tüp bebek merkezinde şu anda 2 bin 600 aile tüp bebek tedavisi görüyor. İlçe ve köylerde iklim ve coğrafya şartlarının zor olduğu bölgelerde geri dönüşü sıkıntılı olan anne adayları için "Anne oteli" kurularak hizmete sunuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in girişimleri açılan "Gebelik Okulu"na anne adayları yoğun ilgi gösteriyor. Anne ve bebek ölümlerinin son bulması, anne adaylarının sağlıklı bir gebelik süresince gerekli eğitimleri alması için hayata geçirilen "Gebelik Okulu Projesi" kapsamında anne-bebek sağlığı dikkate alınarak sağlıklı bir gebelik ve sonrası hakkında anne adaylarına gereken eğitimler veriliyor. Birey dünyaya gelmeden önce genetik hastalıkların tanısına ve dolayısıyla tedavisine imkan sağlamak üzere, genetik hastalıkların doğum öncesi ve doğum sonrası tanıları için Güneydoğu'da ilk defa Gaziantep'te kurulan Tıbbi Genetik Laboratuvarı hizmet vermeye başladı. Genetik Tanı Merkezi, kentteki tüm hastanelere hizmet verirken, ayrıca, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Hatay, Malatya, Osmaniye ve Kahramanmaraş'dan da hastalar sevk ediliyor.

Gaziantep Kadınlarla Büyüyor

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim