Gebze- Darıca Metro Hattı O Tarihte Açılacak...

Gebze- Darıca Metro Hattı O Tarihte Açılacak...

Çevre ve insan sağlığına duyarlı araçlar üreten Bozankaya Otomotiv A.Ş. Gebze- Darıca Sahil metro ihalesini kazanan firma oldu.

Yıllardır yapılması planlanan Gebze-Darıca metro ihalesini kazanan firma belli oldu.  Ürettikleri otobüs, tramvay ve metrolarla piyasanın öncülerinden olan Bozankaya Otomotiv A.Ş. Gebze-Darıca Metro hattı için 28 adet metro aracı temini yapacağını duyurdu. Metro hattının 2023 yılında açılışının yapılması bekleniyor..

TÜRKİYE’DEN İHRAÇ EDİLEN İLK METRO TRENLERİ BOZANKAYA’DAN

Bozankaya Otomotiv A.Ş.; ürettiği çevre ve insan sağlığına duyarlı araçlarla da sektörde örnek çalışmalar yürüterek öncü olmaya devam ediyor. Bozankaya, sadece çevre dostu olmasıyla değil hem yurt içi hem de yurt dışına yaptığı araç üretimleri ile de adından sıklıkla söz ettiriyor. Türkiye’den, Romanya ve Tayland'a kadar uzanan ihracat öyküsünün mimarı.  Romanya'nın Iaşi şehri için 16 adet alçak tabanlı tramvay üretimi yapan Bozankaya, 34 aylık süreçte 30 metre uzunluğundaki 5 modüllü ve yaklaşık 270 yolcu kapasitesine sahip araçlar üretti. Bir diğer proje ise Romanya'nın başkenti Bükreş’e yapıldı. Bozankaya, 100 adetlik troleybüs ihalesini kazanmıştı. Bangkok'a ise 105 araç üretimi yapıldı. Şehirlerin toplu ulaşımına akıllı çözümler üreten firma, Gebze-Darıca Sahil istasyonu için de vatandaşın istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni nesil araçlar üretmeyi hedefliyor.

Bozankaya Otomotiv A.Ş.’nin ürettiği diğer araçlar ise:

SILEO Elektrikli Otobüs, şehir içi toplu ulaşımı olabildiğince sessiz ve temiz hale getirmektedir. Elektrik çekişi sayesinde, mikro iklimleri korumakta ve hava kirliliğini azaltmaktadır. Gürültü salınımlarını mümkün olan en alt seviyede tutan, hizmet verdiği bölgelerde yaşam kalitesini arttıran bir araçtır.

Bozankaya Trambus, elektrikle çalışan, yolcu taşıma kapasitesi yüksek, enerji tüketimi yönünden ekonomik ve çevre dostu olan modern çağın yeni toplu ulaşım aracıdır. Sıfır emisyonla çalışan Bozankaya trambus, çevreye duyarlılık konusunda rakiplerine öncülük etmektedir.

Bozankaya Tramvay,yüksek yolcu kapasitesi, düşük enerji tüketimi, sıfır emisyon ve modern vizyonuyla öne çıkmaktadır. Titreşimi ve gürültüyü minimuma indiren boji tasarımı sürücüye ve yolculara konforlu bir yolculuk sağlarken doğaya zarar vermez.

Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü(AYGM) tarafından 22 Temmuz 2020 günü teklifleri toplanan “Gebze-OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem hattı 28 adet Metro aracı temini ve işletmeye alma işi” ihalesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi. Yaklaşık maliyeti 247.646.980 TL olarak belirlenen ihaleyi kazanan ‘Bozankaya Otomotiv A.Ş.’ ile 6 Kasım 2020’de sözleşme imzaladı. 

Metro hattının 2023’te açılması hedefleniyor. 12 duraktan oluşan hat uzunluğu 14,6 km olarak belirlendi. 

Hat istikametinin şu şekilde olması planlanıyor:

•Darıca Sahili İstasyonu

•Farabi Devlet Hastanesi

•TCDD Tren İstasyonu

•Fatih Devlet Hastanesi

•Gebze Merkez İstasyonu

•Gebze Belediye- Akse Sapağı İstasyonu •Gaziler İstasyonu

•Güzeller OSB İstasyonu 

•GOSB İstasyonu

•Balçık sanayi İstasyonu

•Mollafenari Sapağı İstasyonu 

•Mollafenari Köyü 

İstasyonu olarak belirlendi.