Gece yatağa girerken bunu yapmaktan vazgeçin! Bilim insanları tehlikeyi...

Gece yatağa girerken bunu yapmaktan vazgeçin! Bilim insanları tehlikeyi...

Gece uyumadan önce bunu yapmaktan hemen vazgeçin. Bilim insanları on üç yıldır takip ediyorlardı, sonunda büyük tehlikeyi açıkladılar. Bilim insanlarının işaret ettiği gerçek ne? İşte gece yapılmaması gereken o şey...

Bilim insanlarının ortaya sürdüğüne göre yapay ışıklarla uyumak tiroit kanserine yol açıyor olabilir. Yapılan araştırmalara göre, ışıklar açıkken uyumak melatonin seviyesini bozduğu gibi tiroit kanserine de neden oluyor.

Bilim insanları, gece uykusu hakkında daha önce yaptıkları bir çalışmayı tekrar gözden geçirerek korkutan bir iddia öne sürdüler. 1995 ile 1996 seneleri arasındaki uydu görüntülerine ulaşan ve analizler gerçekleştiren bilim insanları, 50 ve 71 yaş arasındaki yetişkinleri analiz ettiler. On üç sene boyunca takip edilen 450 bini aşkın katılımcılardan 856'sı tiroit kanserine yakalandı. Kadınlar bu oranda fazlalık gösterdi. Bunlardan 472'si kadınken 384 takip edilen tiroit hastası da erkekti.

Araştırmanın sonucunda aslında yeterli donanım olmadığı için gece ışıkta uyumanın tiroide neden olup olmadığı kesinlik taşımadığı uzmanlar tarafından açıklandı. Ancak bir bağlantısı olduğunu dile getiren uzmanlar, gece ve gündüz saatlerinde ışıkla bağlantılı olarak bazı bozulmaların olabileceğini dile getirdiler.

Bulgular işaret ediyor

Gece ışıklarının bulunduğu bölgeleri kategorilendiren bilim insanları, en yüksek yüzde yirmilik gece ışığı bulunan bölgedeki kişilerin en düşük yüzde yirmilik ışık gören kesime kıyasla, burada yaşayanların yüzde ellilik bir oranla daha fazla tiroit kanserine yakalanma riski olduğunu açıkladı. Risk etmeni ise en fazla görülen "papiller tiroit" kanseri olarak belirtildi. Kadınların da bu araştırma içerisinde daha fazla risk altında.

Gece uykusunda karanlık neden önemli? 

Gece uykusunda ortamın karanlık olması ile vücuttaki östrajenin doğal melatonin salınımını baskılanmasını engeller. Bu da gece uyurken doğal olarak melatonin adlı hormonun salgılanmasına yol açar. Melatonindeki azalma ise vücudun kanser ile savaşma yeteneğini azaltmaktadır.

Gece karanlıkta uyumak için...

Melatoninin düzgün bir şekilde salınmasını sağlamak için ise televizyon karşısında uyunmamalı, aynı saatlerde yatıp kalkılmalı, geceleri lamba kullanmamalıdır. Ancak kullanılıyorsa solgun bir kırmızı ışık tercih edilmelidir. Gece çalışmak da bu noktada büyük sıkıntı sağlayacağı için mümkün olduğu kadar gündüz mesaisi yapmak gerekiyor.