Geceden Suda Bekletilmiş Hurmadan Sadece 1 adet yiyin o sorun geçiyor

Geceden Suda Bekletilmiş Hurmadan Sadece 1 adet yiyin o sorun geçiyor

Hurmayla ilgili şaşırtıcı bir bilgi vereceğiz sizlere. Ramazan aylarında severek tükettiğimiz bu yiyecek harika bir iksire sahip. Peki nedir bu formül? Neye iyi geliyor.. İşte ayrıntılar

Genelde İran gibi ülkelerde fazlasıyla tüketilen Hurma Avrupa'nında en sevdiği yiyecek haline geldi.

Dev market zincirlerinde hurma kasalarını görmek artık mümkün. Bizim ise sadece Ramazan ayında tercih ettimiz hurma aslında dört mevsim hatta her gün tüketilmesi gereken bir yiyecek.

Hurmanın şimdi belkide daha önce hiç bir yerde duymadığınız sırrından söz edeceğiz.

Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz:

Uykunun da ödem oluşumunda katkısı vardır.Yetersiz yani az uyumak ödem sorununun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.Bu nedenle günde ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat etmenizde fayda var. Karbonhidrat içeren besinler yerine kompleks karbonhidrat içeren besinler (tam tahıllı,kepekli,çavdarlı gibi…)tüketmenizde yarar var.

Su tüketimizin düzenli olması büyük önem taşır.Her gün düzenli olarak 2 -2,5 litre su tüketmelisiniz. Özellikle egzersiz yapıyorsanız mutlaka yanınızda su bulundurmalısınız. Fazla kilolarınız mevcutsa bir diyetisyen yardımıyla ideal kilonuza ulaşmalısınız.

Ödem atıcı tarif:

Gece yatmadan önce 1 bardak suya ,1 adet kuru hurma koyup bekletin.
Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve ödemin atılmasını sağlar. 1 demet maydanoz, 2 salatalık ve 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp için. Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Günde 2 kere aralarda tüketmek ödem atmanın sihirli formülünden biridir.”

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç

İlgili Haberler