• BIST 102.715
  • Altın 224,296
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 7 °C

Geleneksel Çocuk Oyunları Başlıyor

Geleneksel Çocuk Oyunları Başlıyor
İlk ve ortaokul öğrencilerini bilgisayar ve televizyon alışkanlığından kurtarmak ve eski sokak oyunlarını yeniden canlandırmak için Milli Eğitim Bakanlığı...

İlk ve ortaokul öğrencilerini bilgisayar ve televizyon alışkanlığından kurtarmak ve eski sokak oyunlarını yeniden canlandırmak için Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Çık dışarıya oynayalım" projesi için start verildi.

5 yıldır süregelen geleneksel çocuk oyunları şenlikleri "Çık Dışarıya Onayalım" proje çalışması için Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü, il koordinatörleri ve ilçe temsilcilerinin katılımıyla, Kurtdereli Spor Salonu'nda başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığının ilk ve ortaokul öğrencilerini televizyon ve bilgisayar başından kaldırıp, sokaklarda oyun oynamaya özendiren "yağ satarım bal satarım', "mendil kapmaca', "tombik" (9 taş) ve "yakan top" oyunları günümüz çocuklarına okullarındaki yarışma ortamında olan ve sosyal kültürel faaliyetlerde başı çeken projeleri öğrencilere yarışma ortamı içinde öğretmeyi planlıyor.

Geleneksel Çocuk Oyunları İl Koordinatörleri Atilla Kadıoğlu, Figen Kadıoğlu ve Yasemin Tokmak tarafından Balıkesir Kurtdereli Spor Salonu'nda 20 ilçeden gelen temsilcilerine oyunlar ve kurallar hakkında eğitim verildi. İl Koordinatörü Atilla Kadıoğlu "2016-2017 yılı Balıkesir İli "Çık dışarı oynayalım" projesi kapsamında önce ilçelerimizde finalistler belli olacak ve Final yarışmaları Balıkesir Merkezde, ilçelerimizden gelen okullar ile finali yapacağız. Bengi projesi kapsamında da düşünülebilecek olan "Çık dışarıya oynayalım "çocuklarımızı kapalı ve sanal ortamlardan uzaklaştıran, paylaşmayı, yardımlaşmayı, arkadaşlığı, Beraber gülüp beraber ağlamayı yani takım olmayı öğreten, ayrıca öz güven duygusunu yükselten tarihimizin değerlerinden olduğunu hepimize fazlasıyla hatırlatmıştır. çocuklarımızın ilkokullarda, ve ortaokul ilk sınıfında coşup koşturduğu bu oyunlar bizlere adeta geçmişimizi hatırlatıyor" dedi.

Geleneksel Çocuk Oyunları Başlıyor

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim