• BIST 110.418
  • Altın 327,328
  • Dolar 6,1779
  • Euro 6,7870
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 17 °C

Gençler Sordu, Bakan Zeybekci Yanıtladı

Gençler Sordu, Bakan Zeybekci Yanıtladı
İZMİR (İHA) – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileriyle bir araya geldi.

İZMİR (İHA) – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileriyle bir araya geldi. Bakan Zeybekci, anayasa değişikliğinde cumhurbaşkanına meclisi fesih yetkisi verilip verilmeyeceğiyle ilgili soru üzerine, "Hem TBMM'ye hem de cumhurbaşkanına seçimi yenileme yetkisi verilmiştir. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi gibi bir karar aldığında hem kendisi hem meclis ikisi birden seçime gider. "Cumhurbaşkanı oturdu, Meclisi feshetti." Böyle bir şey değil" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İEÜ Siyaset Platformu Kulübü'nün "Ekonomi Hakkında" konulu toplantısına katıldı. Bakan Zeybekci'ye, İEÜ öğrencileri tarafından tasarlanan kravat, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Fatma Naciye Can Muğan tarafından verildi. Bakan Zeybekci, öğrencilerin sorularını içtenlikle yanıtlarken, bir öğrencinin sorusu üzerine Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, kaymakamın referandumda "evet" çıkması için tehditte bulunduğu iddialarını değerlendirdi. Bakan Zeybekci, "Yıllardan beri terör örgütü ve ona bağlı olan belediyelerin o coğrafyada ne yaptığını görüyoruz. Terör örgütüne eğer o sandıklardan yüzde 100 çıkmazsa o insanları nelerle tehdit ettiklerini biliyoruz. Bunlara takılmıyoruz. Bunların hepsini sorgulayacağız. Adilcevaz Kaymakamı böyle bir şey dediyse bunun hesabı sorulmalı ama diğer taraftan terör örgütünün yıllardır beri uyguladığı zulüm ve terör örgütüne yakınlığı ile bilinen o partinin mensubu büyükşehir belediyelerinin kendilerine oy vermeyenlere bir taş bile götürmediklerini biliyoruz. Adilcevaz Kaymakamı böyle bir şey dediyse tespiti yapılır, devletin memurudur. Hesabı sorulur" dedi.

"Cumhurbaşkanı oturdu, meclisi feshetti diye bir şey yok"

Bakan Zeybekci, anayasa değişikliği söz konusu olduğunda cumhurbaşkanına meclisi fesih yetkisi verilip verilmeyeceği sorusuna, "Hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) hem de cumhurbaşkanına seçimi yenileme yetkisi verilmiştir. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi gibi bir karar aldığında hem kendisi hem meclis ikisi birden seçime gider. "Cumhurbaşkanı oturdu, Meclisi feshetti." Böyle bir şey değil. Feshetme yetkisi derseniz, TBMM'nin de cumhurbaşkanını feshetme yetkisi vardır" diye cevap verdi.

"Hukuk dışı iş yapan ABD'dir"

Yine bir öğrencinin sorusu üzerine Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın tutuklanması hakkında da konuşan Bakan Zeybekci, "Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı ABD'de gözaltına alınıyor. "Rıza Sarraf ile suç ortağı olduğu bilinen" Nereden çıkardınız bunu? Orada hukuk dışı iş yapan ABD'dir" ifadelerine yer verdi.

"Türkiye'de üretilmiş olan bir otomobille seyahat etmek istiyorum"

Bir öğrencinin siyasilere verilen makam araçları sorusunu da yanıtlayan Zeybekci, "Siyaset Türkiye'de en kutsal kurum olmak zorunda. Siyaseti en inanılır kurum yapmak zorundayız. Gönlümden geçen şu; çok istiyorum; Türkiye'de üretilmiş olan bir otomobille seyahat etmek istiyorum ama o kadar seyahat ediyorum ki. Makam araçları dediğiniz araçlar kaç araç olabilir ki? Sadece siyasi parti başkanlarının, başbakanın, cumhurbaşkanının ve bakanların araçları 100 rakamını, 200 rakamını geçmez" şeklinde cevap verdi.

"İzmir'de başlayan bir hatadır"

Bakan Zeybekci'ye, Galatasaray'ın Hakan Şükür ve Arif Erdem'i FETÖ ile bağlantıları olduğu gerekçesi ile değil aidatları ödemedikleri gerekçesiyle kulüpten ihraç etmeleri üzerine soru da geldi. Soruyu soran öğrencinin "AK Parti hükümetlerinin 15 yılda yaptığı hatayı futbolcular da yapabilir" demesi üzerine Zeybekci, "15 yıldan beri değil 50 yıldan beri süren bir hatadır. Hatta İzmir'den başlayan bir hatadır. Hakan Şükür veyahut yargılananlar ya da yargılama aşamasında olanlar çıktılar da dediler biz bu konuda "terör örgütünü kınıyoruz" dediler de mi Galatasaray Genel Kurulu ona rağmen bu kararı aldı, değil. Onlara katılmıyorum arkadaşlar" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim