Gençlere Devlet Büyük bir fırsatı devreye koydu başvuran desteği alacak

Gençlere Devlet Büyük bir fırsatı devreye koydu başvuran desteği alacak

Ekonomiyi canlandırmak ve gençleri desteklemek amacıyla Türkiye'de devlet tarafından yapılan desteklerden en önemlisi bu olsa gerek. Bir çok genç bu imkandan yararlandı ancak hala haberi olmayanlar var

Aklınızda bir fikriniz var. Birazda birikiminiz. Ancak iş kurmaya cesaretiniz yok. Süreç nasıl işleyecek acaba kazanabilecek miyim ödeyeceğim vergiler ne olacak diye düşünüyorsunuz

İşte devlet bu durumda olan gençlere büyük bir fırsat sunuyor! Eğer siz de 29 yaş altındaysanız ilk kez iş kuracaksanız devletin sunduğu müthiş bir destek var:

Bu destekle ilgili ayrıntılı bilgileri bölgenizdeki herhangi bir mali müşavirden de alabilirsiniz. Ama özet halini sunacak olursak yapılacak destek bilgisi şu şekildedir:

Buna göre SGK primleri ödenecek. Vergi alınmayacak. Üstelik genç girişimciler için fırsatlar sadece bunlarla sınırlı değil. Gazetevatan konuyla ilgili yaptığı haberde devlet tarafından gençlere sağlanan destekleri duyurdu.

 Genç girişimcilerin vergi ve primleri karşılanıyor. İlk kez kendisine ait bir işyeri açan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) Bağ-Kur'lu olarak kayıt yaptıran 18-29 yaş arasındaki gençlerin 1 yıl boyunca Bağ-Kur primleri devlet tarafından ödeniyor.

DESTEKTEN NASIL FAYDANALABİLİRSİNİZ?

Böylece genç girişimci 1 yıl boyunca SGK'ya prim ödemeden işini yapıyor. Verilecek destek ise en alt seviyeden hesaplandığında, mevcut tutarlarla 12 bin 184 lirayı buluyor. Genç girişimcinin her ay bin 15 liralık prim ödemesi cebinde kalıyor. Prim desteğinden yararlanmak için gencin kendi işinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekiyor.